В една любима част на София - ул.Шипка и ул.Оборище с урбаниста Здравко Петров от "Исторически маршрути":
"Тези улици са малко по-различни. Те не фигурират в първия план. Голо поле, което се е използвало за пасища и градини. Обновяването на стария град е била трудна задача. Интересът за развитие се насочва към свободните терени. След откриването на Докторския паметник се правят и улиците. Другото важно е строежът на Военното училище. Братя Прошек с пивоварната си фабрика също допринасят за това, изгражда се и Орлов мост. На мястото на Библиотеката е бил царския манеж, но се е използвал и за изложби.
Сградата на Народната библиотека е дело на арх.Васильов и арх.Цолов, автори и на сградата на БНБ. Замисълът е бил да бъде много по-голяма. Художествената академия е от 1907. Липсва централния корпус, оригиналният замисъл никога не е бил реализиран.
На ул.Шипка е бил дома на д-р Константин Стоилов. На пресечката с Васил Априлов е дома на арх.Фингов. По негов проект заедно с К.Маричков е бил дома на ген.Кирил Ботев, там живее и майка им. Училище Васил Априлов е строено заедно с други 7 училища.
Къщите-близнаци на ъгъла на Оборище с канала са на арх.Никола Лазаров и са едни от най-красивите до ден-днешен. По "Оборище" след "Марин Дринов" са емблематични за времето - като резиденцията на Нидерландския посланик на арх.Васильов и арх.Цолов за собствениците на шоколадовата фабрика в Своге.
Човекът, за който се твърди, че е най-богатият българин, строи къщата, която днес е резиденция на Френския посланик."
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..