Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СУ с фокус върху архитектурата

Снимка: БГНЕС

С цел да предизвика по-широк дебат Културният център на Софийския университет организира серия дискусии на архитектурна тема. Идеята е разговорът за архитектура и градоустройство да бъде изведен от тесния кръг на професионалните среди и да се насърчи диалога между граждани, активисти и експерти. Подробности по темата разказа с арх. Слава Савова.

Арх. Слава Савова е модератор на поредицата от срещи, стажува и рабоjи като архитект в Берлин, Ротердам, Ню Йорк и Хонг Конг. От 2020 година разширява проучването си в международния проект "Европейският Левиатан : наследството на следвоенната медицина и общото благо" (Leviathan).

Проектът е в категория "Синергия" за малки екипи от висококвалифицирани изследователи и е финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC). От началото на м. октомври 2020 г. стартира работата по проект "Европейският Левиатан". Той наследството на следвоенната медицина и общото благо (Leviathan), одобрен за финансиране от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) в категория "Синергия" за 2019 г.

"Много често погледът на архитектурната гилдия на специалистите в областта на градоустройството е отгоре. Гледа на града като една равнина, върху която планираме определени интeрвенции. Често това, което се случва е отсъствието на дебат с обикновените граждани, които живеят в този триизмерен град. Струва ми се, че трябва по-често да насърчаваме обмен между различните участници, които съграждат града. В крайна сметка един град не е град без жителите му", каза Савова.

Тя отбеляза, че особено в климатична криза една от темите е ефективното оползотворяване на определени ресурси, както и оползотворяването на терени.

"Високите сгради са добри, когато има внимателно планиране, когато има подходящи междублокови пространства. Това трябва да е един процес, който се планира от голям екипи който да разгледа всички процеси в града. Не само града като една плоскост погледната отгоре, но как хората ще стигат до работните си места, как са обезпечени детските градини, какви училища има, какви хора се заселват там и какви са техните възможности да придобият своите жилища", отбеляза арх. Савова.

По думите й има много квартали, които незнайно защо са с не особено добра репутация като западните квартали, но те са добре запазени с междублокови пространства.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02
архив

Кметът на Елин Пелин: Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян"

Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян". Това каза кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов. Той обясни, че няма опасност за хората. И посочи, че наред с двете пожарни, много доброволци са се отзовали на призива за помощ. "Има над 150 доброволеца на терен. За жалост обаче, пожарът е на много голямо пространство и вятърът като го..

публикувано на 23.08.24 в 18:08
Михаил Вешим

Какво казва сатиричната журналистика и на какво се смее?

Наскоро беше свален сатиричен сайт, който иронизира част от политическия елит. Това е отправна точка, която повдига въпросите за важността и ролята на сатиричната журналистика, какво казва и на какво се смее, какви образи използва и как се различава от преди и сега в чувството си на хумор? По темата говори българският писател Михаил Вешим...

публикувано на 23.08.24 в 17:21
Скрийншот от видео на пожара близо до Нови хан

Пожар гори във вилна зона "Побит камък" в близост до с. Нови хан

За пожар в близост до село Нови хан, съобщиха от община Елин Пелин във Фейсбук. От Областната дирекция на МВР - София обясниха, че пожарът е във вилна зона "Побит камък". Общо три екипа на пожарната извършват действия по погасяване на пламъците, съобщиха от ОДМВР. Междувременно кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов съобщи за БНР, че вече е..

публикувано на 23.08.24 в 17:06