Гениалният композитор твори и изпълнява с виртуозност свои и чужди обичани оркестрации в продължение на повече от шест десетилетия. По този начин Владигеров поставя основите на голямата, европейска българска музика. Но знаели ли сте, че е братовчед на Борис Пастернак?
Винаги си заслужава да говорим за такава мащабна личност в развитието на родната култура. Освен запазените в Златния фонд на БНР музика и глас на композитора в разговора му с професор Стефан Лазаров ("ако нямаш постоянството да работиш, нищо няма от теб да стане"), се срещаме с проф. Боянка Арнаудова - музиколог, две десетилетия главен драматург в Националната опера в София, музикален критик, автор на редица книги за историята на музиката. Проф. Арнаудова лично е общувала с близнаците Владигерови - Панчо и Любен, и пази драги спомени за техните енергични образи.
"Тачеше произхода си. Много си приличаха, но бяха и различни. Панчо бе по-плътен. Бликаше здраве от него. Абсолютно по еднакъв начин говореха. Почва на български, минава на одески, ще изтърси нещо на немски."
Слушаме и Надя Сотирова от дома-музей на композитора: "Имал е изключителен шанс да попадне в ръцете на много добри педагози. Проф.Барт по пиано е бил близък със самия Брамс. Кара майсторски класове по пиано и композиция, но не къса нишката с България. Като се връща в България, вече е бил носител на Менделсонова награда за Първия си концерт."
"Музикалната картичка на България" - така проф.Момчил Георгиев определя Рапсодия "Вардар". "Сега Академията вече има рояла, на който е написана рапсодията, ще прозвучи за пръв път на концерта за годишнината му, в който ще участват и четиримата му внуци."
Как го открива Макс Райнхард и го кани в Дойчес театер в Берлин, когато той е бил метрополия на музиката и откровенията на композитора за патриотизма си и за срещите си с Константин Щъркелов, довели до създаването на Рапсодия "Вардар" - в звуковия файл.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.