Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята оживява - Панчо Владигеров

| обновено на 17.03.24 в 12:11
7
Пред рояла
Снимка: Петър Папакочев

Гениалният композитор твори и изпълнява с виртуозност свои и чужди обичани оркестрации в продължение на повече от шест десетилетия. По този начин Владигеров поставя основите на голямата, европейска българска музика. Но знаели ли сте, че е братовчед на Борис Пастернак? 

Винаги си заслужава да говорим за такава мащабна личност в развитието на родната култура. Освен запазените в Златния фонд на БНР музика и глас на композитора в разговора му с професор Стефан Лазаров  ("ако нямаш постоянството да работиш, нищо няма от теб да стане"), се срещаме с проф. Боянка Арнаудова - музиколог, две десетилетия главен драматург в Националната опера в София, музикален критик, автор на редица книги за историята на музиката. Проф. Арнаудова лично е общувала с близнаците Владигерови - Панчо и Любен, и пази драги спомени за техните енергични образи.

"Тачеше произхода си. Много си приличаха, но бяха и различни. Панчо бе по-плътен. Бликаше здраве от него. Абсолютно по еднакъв начин говореха. Почва на български, минава на одески, ще изтърси нещо на немски." 

Слушаме и Надя Сотирова от дома-музей на композитора: "Имал е изключителен шанс да попадне в ръцете на много добри педагози. Проф.Барт по пиано е бил близък със самия Брамс. Кара майсторски класове по пиано и композиция, но не къса нишката с България. Като се връща в България, вече е бил носител на Менделсонова награда за Първия си концерт."

"Музикалната картичка на България" - така проф.Момчил Георгиев определя Рапсодия "Вардар". "Сега Академията вече има рояла, на който е написана рапсодията, ще прозвучи за пръв път на концерта за годишнината му, в който ще участват и четиримата му внуци."

Как го открива Макс Райнхард и го кани в Дойчес театер в Берлин, когато той е бил метрополия на музиката и откровенията на композитора за патриотизма си и за срещите си с Константин Щъркелов, довели до създаването на Рапсодия "Вардар" - в звуковия файл.

А ето и втората част, в която се присъединяват и записи на сина му Александър Владигеров:
"И от по-новите генерации има способни хора. Но аз лично отричам 100% авангардната музика. Не може едно изкуство от самосебе си да тръгне по един път. Младите композитори трябва да държат на българското. Не че няма авангардното да допринесе за българската музика, но един млад композитор не трябва да се срами от народната музика! "Българската сюита" е мое творение, може да е нескромно, но го считам за крайъгълен камък на българската музика. (слушаме откъси, б.р.) Музика, която не може да ти говори и да ти каже нещо, това не е музика!" (Панчо Владигеров)
"При връщането си в България, Панчо Владигеров се сблъсква с комични ситуации, когато дипломата му не се зачита и след приравнителни изпити му се признава някакво средно образование. Факт е, че всичките му ученици са сред най-ярките имена в композиторската ни школа." (Надя Сотирова)
"От една страна е патриарх, от друга - прекарва изключително дълго като преподавател." (проф. Момчил Георгиев)
"Панчо Владигеров идваше на решетициите, дирижираше сина му. А баща му викаше отгоре "Сашко, не така." (Боянка Арнаудова)
"Лекарите са ме били отписали, когато баща ми казал на лекарите да ме преместят в кабинета му. От музиката или не само, оздравях. Като дете съм обръщал нотите на баща ми на концерт. Баща ми гледаше на живота с много добри очи." (Александър Владигеров)

б.р.: Специални благодарности към Георги Папакочев за любезно предоставената снимка на композитора от фамилния си архив
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Строително скеле до столичен булевард се е наклонило опасно заради силния вятър

Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна

публикувано на 21.11.24 в 13:55

Режисьорът Валерия Минева ще постави пиесата "Приятнострашно" на софийска сцена

Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката  “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..

публикувано на 21.11.24 в 12:55