Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и перспективи пред район "Подуяне"

Снимка: poduiane.info

Какво е мнението на жителите на район "Подуяне" и какво те биха желали да се направи за неговото развитие и какви са проблемите, към които искат да се обърне по-сериозно внимание? Пред радио София по темата говори Паулина Костадинова, жител на района. По думите й един от основните проблеми, който е и проблем за цяла София е паркирането на автомобилите по тротоарите и тревните площи. Това затруднява придвижването на майки с колички и хора в неравностойно положение.

"То реално няма къде да се паркират тези автомобили, защото както знаете столицата е пренаселена. Това също е нормално, но просто няма къде да се движим ние, пешеходците. За многоетажни паркинги не съм убедена, че има къде да бъдат изградени, но мисля, че все ще се намери място, където да се разширят паркингите. Има блокове, които изобщо нямат паркоместа покрай тях тук, в този район, защото са стари блокове, на 50-60-70 години и изобщо нямат предвидени паркоместа пред тях.", каза тя.

По отношение на детските градини отбеляза, че има недостиг на места, но на фона на останали райони в столицата район "Подуяне" е доста добре. Освен това сподели, че в непосредствена близост до ул. Витиня е била изградена градинка с алеи за колоездачи, зелени тревни площи и детска площадка, но достъпът до тази градинка е рисков. Причината е, че на кръстовището на ул. Витиня и ул. Константин Фотинов се кара с висока скорост и не е осигурен безопасен начин за пресичане. Костадинова отбеляза, че един от най-належащите проблеми, които трябва да бъдат решени е, че никъде няма осветление на детските площадки. Това според думите й означава, че в 60% от годината те са неизползваеми.

По темата се включи и друга жителка на района - Калина Гергинова. Във връзка с изграждането на метрото тя каза:

"Абсолютно е необходимо вътре в самия квартал да се измисли един бърз работещ механизъм за довеждащ транспорт до метрото. Има спорадичен, заварено положение. Абсолютно е възможно за  много голяма част от нашия район да бъде осигурен бърз достъп. Хубав, ежедневен достъп." Освен това добави:

"Общината е единствено отговорна за паркирането на тротоарите, за кучетата, за грозните и опасни кабели, които са по улиците. За грозните своеволия с фасадите и пристройките на самите сгради. Аз бих желала да поставя въпросите, които са свързани с образованието в квартала и с липсата на резултатни трайни политики, по отношение на образованието."

Гергинова посочи, че училищните дворове са в окаяно състояние, по тях не е работено с десетилетия, липсват и спортни площадки. Тя отбеляза, че трябва да има щатни логопеди във всяка детска градина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Татяна Илиева - директор на Международния фестивал

Международният джаз фестивал в Боровец - извор на многообразието

В предаването "Радиокафе" представихме и дамата, която е директор на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", на който Боровец ще бъде домакин - д-р Татяна Илиева. Като всеки фестивал, той поражда различни съпътстващи програмата преживявания. "Целта на нас като организатори е да направим един много разширен фестивал, който да..

публикувано на 02.08.24 в 16:23
Вицешампионите

Български ученици - втори в света като дебатьори

България стана вицешампион по ученически дебати на Световното първенство в края на юли в Белград, Сърбия. В турнира са взели участие 68 държави, сред които САЩ, Катар, Китай, а нашите състезатели са надвили традиционно силни страни в дебатите, сред които последните световни шампиони от 2023 г. – Канада. Заслугата е главно на Асоциация..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Хората отсега трябва да се подготвят за по-висока такса смет

Таксата битови отпадъци (такса смет) ще бъде повишена в много общини от следващата година. Това е неизбежно и ще предизвика напрежение сред местните общности. Изискванията са най-накрая да се приложи принципът „замърсителят плаща“ и в момента се обсъждат различните формати и стратегии – дали ще е според количеството генериран отпадък, по..

публикувано на 02.08.24 в 15:15

Богата програма с много музикални изненади на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев"

Елиана Захариева е човекът, който подрежда програмата на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Тя бе гост в мобилното студио на Радио София, за да разкаже повече. Фестивалът ще бъде открит от Биг бенда на Българското национално радио под диригентството на Антони Дончев, публиката ще се наслади на индонезийска група и португалска певица...

обновено на 02.08.24 в 14:04
Сузана Иванова-Су

Качествената храна - начин на употреба и ключ към по-добър живот

С чаровната събеседничка Сузана Иванова-Су, говорим за здравословно хранане, качествена българска храна и не само. “Открих, че искам да работя за български брандове, с това да стимулирам българското производство, хората да научат, че както може да има хубава българска бира, така и хубаво българско вино, българско сирене, плодове и..

публикувано на 02.08.24 в 13:22

Ангел Джоргов: Международният джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" популяризира Боровец като лятна дестинация

Международният джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" се провежда за трета поредна година в курортния комплекс Боровец, с финансовата подкрепа на община Самоков. Това е най-скъпото събитие в културния календар на общината, но сме много щастливи от това, сподели пред Радио София кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. "Всяка година фестивалът..

публикувано на 02.08.24 в 12:52