Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и перспективи пред район "Подуяне"

Снимка: poduiane.info

Какво е мнението на жителите на район "Подуяне" и какво те биха желали да се направи за неговото развитие и какви са проблемите, към които искат да се обърне по-сериозно внимание? Пред радио София по темата говори Паулина Костадинова, жител на района. По думите й един от основните проблеми, който е и проблем за цяла София е паркирането на автомобилите по тротоарите и тревните площи. Това затруднява придвижването на майки с колички и хора в неравностойно положение.

"То реално няма къде да се паркират тези автомобили, защото както знаете столицата е пренаселена. Това също е нормално, но просто няма къде да се движим ние, пешеходците. За многоетажни паркинги не съм убедена, че има къде да бъдат изградени, но мисля, че все ще се намери място, където да се разширят паркингите. Има блокове, които изобщо нямат паркоместа покрай тях тук, в този район, защото са стари блокове, на 50-60-70 години и изобщо нямат предвидени паркоместа пред тях.", каза тя.

По отношение на детските градини отбеляза, че има недостиг на места, но на фона на останали райони в столицата район "Подуяне" е доста добре. Освен това сподели, че в непосредствена близост до ул. Витиня е била изградена градинка с алеи за колоездачи, зелени тревни площи и детска площадка, но достъпът до тази градинка е рисков. Причината е, че на кръстовището на ул. Витиня и ул. Константин Фотинов се кара с висока скорост и не е осигурен безопасен начин за пресичане. Костадинова отбеляза, че един от най-належащите проблеми, които трябва да бъдат решени е, че никъде няма осветление на детските площадки. Това според думите й означава, че в 60% от годината те са неизползваеми.

По темата се включи и друга жителка на района - Калина Гергинова. Във връзка с изграждането на метрото тя каза:

"Абсолютно е необходимо вътре в самия квартал да се измисли един бърз работещ механизъм за довеждащ транспорт до метрото. Има спорадичен, заварено положение. Абсолютно е възможно за  много голяма част от нашия район да бъде осигурен бърз достъп. Хубав, ежедневен достъп." Освен това добави:

"Общината е единствено отговорна за паркирането на тротоарите, за кучетата, за грозните и опасни кабели, които са по улиците. За грозните своеволия с фасадите и пристройките на самите сгради. Аз бих желала да поставя въпросите, които са свързани с образованието в квартала и с липсата на резултатни трайни политики, по отношение на образованието."

Гергинова посочи, че училищните дворове са в окаяно състояние, по тях не е работено с десетилетия, липсват и спортни площадки. Тя отбеляза, че трябва да има щатни логопеди във всяка детска градина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.11.24: Политиката не търпи вакуум

Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..

публикувано на 18.11.24 в 18:32
Яница Атанасова и Боян Бочев

Танцовият пърформанс "Шило", изграден върху екзистенциални въпроси, ще се играе в РЦСИ "Топлоцентрала"

Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...

публикувано на 18.11.24 в 17:24

Всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината

Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..

публикувано на 18.11.24 в 17:15

Ще намалеят ли пушачите в България, ако се вдигне акцизът върху тютюневите изделия?

В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..

публикувано на 18.11.24 в 16:23

Какви рискове крие приемането на Закона за несъстоятелност на физически лица?

Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..

публикувано на 18.11.24 в 15:17

Излезе ново допълнено издание на бестселъра “Тодор Живков. Власт – свидетели, участници“

На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..

публикувано на 18.11.24 в 13:41