Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 21 март, от 18.00 часа, като част от програмата на София филм фест

Филмът "Неравноделната душа“ – истории за чужденци, които носят България в сърцето

Режисьорът София Стойчева разказа за героите в него пред Радио София

Кадър от филма "Неравноделната душа"
Снимка: Личен архив

Филмът “Неравноделната душа“ е емоционален разказ за чужденци от различни националности, посветили години от живота си в изучаването, популяризирането и запазването на българския фолклор.

Той е пълнометражният документален дебют на журналиста София Стойчева, която е сценарист и режисьор на филма. Тя е работила като телевизионен журналист и ПР експерт в сферата на културата.

София Стойчева бе гост в предаването „Радиокафе“ и разказа за емоционалните моменти при създаването на лентата.

"Всичко започна през далечната и не толкова далечна 2012 година, когато бях в Швейцария, за да представя един мой късометражен игрален филм “Месо“, който беше дипломна работа от специализация по кинорежисура от НАТФИЗ при проф. Дюлгеров.“

Първите си герои на филма - швейцарската група „Седянка“, режисьорката среща именно там.  

“В българското посолство в Берн имаше вечер посветена на България. Кулминацията на вечерта беше изпълнението на група „Седянка“ – швейцарци, които предизвикаха такова вълнение сред публиката, от което стените трептяха. На сцената излязоха шестима души, облечени в български традиционни носии, с традиционни инструменти и засвириха и запяха български народни песни. Сред българите, които бяха в залата, повечето емигранти, имаше сълзи, емоцията беше толкова силна, аз я усетих, опитах се да я заснема“, разказа тя.

При разговора си с музикантите тя научава, че групата е на 25 години, че те записват дискове, учат български, не са професионални музиканти, но свирят с български инструменти, пеят български балкански песни, посещават всяка година фестивала в Копривщица, където записват дискове с музика, те живеят с нея, срещат се покрай нея. Така започват срещите на София Стойчева с героите от филма.


През 2013 година се запознава с голямата народна певица Татяна Сърменска, която повече от 20 години живее в Америка, където открива своето призвание – създава и усъвършенства американски хорове, преподава на американци сложното българско пеене на неравноделните ритми. Тя ръководи хор от Бостън “Диви жени“, хор “Зорница“, хор “Орфей“ от Вашингтон.

„Тя така ги е обучила, че те пеят шопски и всякакви български народни песни на високо професионално ниво. Сърцата им заиграват всеки път, когато се хванат на хорото, когато запеят народните песни или засвирят сложните неравноделни ритми. Те се влюбват, обичат и страдат, намират вдъхновние и сили за живот в тази музика. В България и на Балканите те търсят да намерят душата, създала тези жизнени и завладяващи ритми", разказва с вълнение Стойчева. 

Тя прави за тях поредица от телевизионни репортажи.

След като намира още вълнуващи истории на хора от цял свят, превърнали интереса си към българския и балкански фолклор в своя страст и начин на живот, тя решава да разкаже за тях в документален филм. Идеята е подкрепена от една от най-успешните български продуцентки - Мартичка Божилова и нейната компания „Агитпроп“.

Близо седем години продължава работата по филма, който е сниман в няколко държави – Белгия, Германия, Швейцария, Съединените щати и България. Японските герои са снимани предимно в България.

„На фестивала в Копривщица се среща с още един от колоритните герои на филма Широ Ишидзака, чиято история също я впечатлява много.

„През 70-те години, когато в Япония, Америка и Канада са модерни интернационалните танци, той се запалва по българските народни танци.

Те са му най-интересни, сложни и изключително разнообразни и той си поставя за цел да дойде в България, за да учи от извора. По онова време идването е доста сложно, защото е необходима виза, но той не се отказва от тази цел“, разказва режисьорът София Стойчева.

Сред героите на филма са младите германци от група „Люти хора“ – Берлин. През 2022 година те честваха 20-годишен юбилей. Освен че свирят на живо всяка седмица на Балканските танцови вечери в Берлин, те са канени да свирят и на немски сватби, където гостите се залавят за ръце и танцуват „Право хоро“ и „Рипни, Калинке“ вместо традиционните за германците валсове.

Това са само част от героите на документалния филм „Неравноделната душа“, които макар и далече от тук, носят нашия фолклор и България в сърцето си.

Официалната премиера на лентата ще е на 21 март от 18.00 часа в кино „Люмиер“ – това е единствената прожекция на филма, българската му премиера,  като част от програмата на София филм фест.

Чуйте разговора с авторката София Стойчева в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50
Проф. Преслав Наков

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..

публикувано на 22.11.24 в 17:17
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Откриват Sofia Christmas Fest

Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК  се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“.  Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт  на изпълнителите от  Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20
Юлиян Петров

Юлиян Петров: 90 на сто от учителите очакват увеличена с 21% заплата

Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..

публикувано на 22.11.24 в 15:05