Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вълшебната флейта" на сцената на Софийската опера

Снимка: Софийска опера и балет

В Софийската опера и балет ще бъде представен спектакъла "Вълшебната флейта" на Волфганг Амадеус Моцарт с либрето от Емануел Шиканедер. Спектаклите са шест - 14, 15, 16, 17, 29 и 30 март 2024 година.

Диригент-постановчик е Светослав Борисов, първи диригент и заместник-музикален директор на оперния театър в Магдебург, Германия. Режисьорската концепция е на Вера Петрова. За декорите е ангажирана ирландската художничка Моли О`Катън, а костюмите са на Марта Миронска. Художественото осветление е на Саймън Бенисън, хореографията на Риолина Топалова, а диригент на хора е Виолета Димитрова. Последните две представления ще дирижира Александра Любчански. Спектакълът е с участието на оркестъра и хора на Софийската опера. Подробности разказа Вера Петрова.

"Светът на изкуството е единственият, който може да прехвърли мостове между всички хора по света. Това е сложна творба. Много хубава, много разнообразна, много еклектична. Всъщност ние всичките се завъртяхме около идейната концепция на Моли О`Катън, едната сценографка, която ни вкара в 1920 година. Първоначално всеки един от нас изпита своя шок, но пък колкото повече разговаряхме и се увличахме, толкова повече разбирахме, че нейната концепция за театър много ни допада, дава ни един съвсем друг свеж поглед над нещата", сподели тя.

По думите й балансът е търсен внимателно, от една страна за да са верни на текста, а от друга да се спази цялата театралност, която е заложена в произведението. Освен това каза, че фразировачната трудност при всички партии, стилистиката, прозрачността правят "Вълшебната флейта" предизвикателство за всеки театър по света.

За централните партии са избрани както български, така и гостуващи чуждестранни певци. Като жрецът Зарастро ще се представят Ангел Христов, Бисер Георгиев и Петър Бучков. Ролята на Царицата на нощта е поверена на Бригита Симон, Диана Василева и Луцие Канькова, а красивата ѝ дъщеря Памина ще изпълнят Силвия Тенева и Стефани Кръстева-Павлова. Във влюбения в нея Тамино ще се превъплътят Благой Нацоски, Емил Павлов и Хрисимир Дамянов, а във веселия му спътник Папагено – Атанас Младенов и Гжегош Собчак. Диана Алексе и Станислава Момекова са Папагена; Красимир Динев и Пламен Димов-Гранджан – Моностатос. Участват още Николай Павлов, Николай Петров, Елеонора Джоджоска, Ина Петрова, Силвана Пръвчева, Вивиен Георгиева, Наталия Стоянова, Александрина Стоянова-Андреева, Весела Янева и други.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52