Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени: Водният запас на България намалява неизбежно

Още помним кризата с водата в язовир "Студена" през 2020 г.
Снимка: БГНЕС

България разполага с достатъчно пресноводни ресурси, но разчита почти изцяло на 25% от пресноводните си ресурси, които се формират в резултат на баланса между валежи и изпарение на територията на страната. Другите 75% се дават от река Дунав. Тези води имат транзитен характер и не са пълноценен ресурс, понеже трудно могат да се използват за питейни цели. Климатичните промени могат да доведат до риск от възникване на водни дефицити.

Този извод правят проф. Емил Гачев и д-р Валентин Симеонов в свой анализ за състоянието на водните ресурси у нас.

В Средиземноморския район, в чиито граници попада и България, скорошното намаляване на почвената влага е безпрецедентно през последните 250 години и засушаването доближава екстремни за последното хилядолетие стойности. При сценарии със средни или високи емисии, вероятността от екстремни засушавания в района се увеличава с 200–300%.

Дори и при непроменени валежни количества, ще има намаляване на водния запас.

Наложително е да се мисли за по-рационално управление и използване на водните ресурси, както и за подходящи технологични решения в тази насока, смятат учените.

Според тях част от основните решения са свързани с: Намаляване на загубите на вода по водопреносната инфраструктура; Използване на вода за промишлени нужди, въвеждане на производства със затворени цикли на водоползване и повторно използване на отпадъчна вода; Ефективно използване на вода в земеделието, в бита; Поддържане на дренажните съоръжения; Опазване, възстановяване и поддържане на горите.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.


Снимка: Виктор Джаков, Климатека

Авторите на анализа са:

  • Емил Гачев (вдясно) е част от авторския екип на Климатека и професор в секция "Води" на Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН. Работи и в департамент „География“ към НИГГГ- БАН. Получава докторска степен по специалност “Ландшафтознание” през 2005 г. от Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Занимава се с изследвания в областта на хидрологията, геоморфологията и климатичните промени.
  • Валентин Симеонов е автор в Климатека. Получава докторска степен по специалност “Квантова електроника” от Физическия факултет на СУ “Климент Охридски”. Бил е научен сътрудник в Института по електроника в БАН, а от 1995 г. работи във Федералния институт за технологии, в Лозана (Швейцария) по разработване и използване оптични методи за измерване на замърсяването на въздуха и изследване на химични и физични процеси в атмосферата, включително свързани с климатичните промени.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Перник

Съдят непълнолетен за убийство на жена в Перник

Младежът, който преби жена в Перник, ще бъде съден като непълнолетен, каза на брифинг говорителят на Окръжната прокуратура в Перник Албена Стоилова. Присъдата, която го очаква, е от 5 до 12 години затвор. След настъпилата смърт на пребитата от младежа жена обвинението срещу него ще бъде преквалифицирано. Досега то е било за причиняване на..

публикувано на 23.09.24 в 11:26

"Стъпки заедно“ в подкрепа на безопасна и позитивна среда в училище

Над 12 000 ученици, над 1000 учители и близо 6000 родители се включиха в инициативи за създаване на по-сигурна, безопасна и позитивна образователна среда в училище. Дейностите се реализираха по съвместната програма „Стъпки заедно“ на Министерството на образованието и науката и УНИЦЕФ България. В началото на новата учебна година министърът на..

публикувано на 23.09.24 в 11:13

Плакатът като велик комуникатор

Третото издание на изложбената поредица „Алея на славата“ представя на площад „Славейков“ международната плакатна акция „Контакт“, посветена на 30- годишнината на международното триенале на сценичния плакат и ще остане на площада до 30 септември. „Още когато я започнахме, бяхме с ясното съзнание, че това е една универсална тема, която има смисъл..

публикувано на 23.09.24 в 11:07

Електронни учебници в помощ на учениците

Освен с безплатните печатни учебници на хартиен носител, тази година учениците от 8. до 12. клас могат да ползват и електронно четими варианти. От издателска група „Просвета“ казват, че не искат напълно да изместват книжните варианти. Целта е да улеснят учениците да учат навсякъде и по всяко време. „След влизането в сила на новия образователен..

публикувано на 23.09.24 в 09:26

Ваксините срещу грип са налични в аптечната мрежа

Ваксините срещу грип са налични в аптечната мрежа. Противогрипните ваксини са показани за имунизация при деца на възраст от шест месеца и се поставят инжекционно, съобщават в профила си във Фейсбук от Министерството на здравеопазването.  Ваксинация срещу грип се препоръчва за хора с хронични заболявания - диабет, сърдечни заболявания, белодробни..

публикувано на 23.09.24 в 09:03

Удължиха срока за инициативата „Идеи за града“

Инициативата „Идеи за града“ предизвика силен интерес и удължихме срока за подаване на проекти до 30 октомври, написа кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук.  Получихме много предложения, които показват колко активно софиянци искат да участват в подобряването на града и кварталите си, отбеляза столичният кмет. Той съобщи, че..

публикувано на 23.09.24 в 07:55
Със Зоран Джуров

Независима България празнува и в Цариброд

Днес на 22 септември честваме 116 г. Независима България.  Радиокафе гостува  на нашите приятели в Република Сърбия - Община Цариброд , която чества и своя традиционен празник  в едно съвместно предаване на Радио София и Радио-телевизия Цариброд. Наши гости са:  Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд,  Милан Андреевич – Актьор в..

публикувано на 22.09.24 в 12:18