Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сериалът "Отдел Издирване" стана книга

Снимка: издателство Колибри

Мистериозно убийство в есенна София. То, изглежда, е дело на психопат, а почеркът – бегло познат. Инспектор Камен Петков и колегите му от отдел "Издирване" към МВР веднага се залавят с разплитането на случая, но вместо да стигнат до истината, отварят вратата към лабиринт, в който миналото е по-живо от настоящето, а приятелите са по-опасни от враговете. Но в най-дълбоките сенки на лабиринта някой без лице дърпа конците на полицаи и престъпници, на виновни и невинни, на живи и мъртви...

"Минало несвършено" е криминален психологически роман по култовия сериал на Нова телевизия "Отдел Издирване" – история от думи, която разширява света на героите от екрана и позволява на читателя да надникне в най-съкровените им мисли. Негови автори са Владимир Полеганов и Александър Чобанов. Подробности разказа Владимир Полеганов.

"Аз съм един от почитателите на криминалните сериали, особено когато те отиват към по-мрачните кътчета на човешката душа и битие. Смятам, че в последните 10-15 години има един възход на този тип разкази, от една страна защото телевизията е в период на ренесанс на сериала. В момента сериалът е тази форма, която успява да разкаже по-големите и по-дълбоки истории, времето може да си го позволи. Паралелно с това се появиха възможности както от чисто техническа страна за ефекти и начин на заснемане, така се появиха и добри автори. От друга страна пък, криминалното се занимава с тайната, със загадката, засяга любопитството, желанието да разбереш повече, да видиш какво се е случило, как се е случило, да сглобиш пъзела дори. Това е едно от нещата, които поне на мен ми харесват в този тип истории. Не на последно място е гласът, който разказва, независимо дали става въпрос за сериал или книга. Криминалният жанр си има едно много специфично разказване, като атмосферата се предава не само през човека, който се опитва да разгадае случая, но и през мястото, на което той се опитва да го разгадае", каза той.

Полеганов отбеляза, че за една национална литература е важно да има силна жанрова литература, защото това са две системи, които се захранват не само с образи, идеи, възможности за работа по сюжета, но и чисто пазарно. Те прокарват канали и към други медии, като например новелизацията на роман или сериал. Романът по сериал дава допълнителна плът, каквато единствено художествената литература може да даде към едно произведение, което първо сме видели на екран, допълни той. И каза:

"Когато гледаме нещо, когато работим с актьорите нямаме много ясен и пълен достъп до това, какво се случва в техните глави, във вътрешния им свят, какво ги е накарало да предприемат някакво действие, или съответно да не го предприемат. Криминалната литература не се занимава изцяло и задължително с това, тоест тя не рови много дълбоко. Нейната задача не е да е психологически роман, но пък отваря тази врата, дава тази възможност и решихме, че "Отдел издирване" с това, което е като сериал, което е като образност, което е като герои, като случки е една много хубава такава врата."

По думите на Полеганов емоциите имат еволюция и са свързани с оцеляването. "Колкото и да сме напред с науката, светът остава едно голямо, страшно и не напълно разгадано място", сподели той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50