Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежките политики в ЕС

Трябва ли младите хора в ЕС да бъдат по-активно въвлечени във вземането на решения и създаването на младежки политики. Това е въпросът, който журналистът Александра Илиева задава на своите събеседници – членове на младежки организации в България, които доказват, че младите хора могат да бъдат активни – стига да им дадем шанс и да чуем какво имат да кажат:


Няма общоприето международно определение за младежката възрастова група. За статистически цели обаче, според Организацията на обединените нации, „младежи“ са лица на възраст между 15 и 24 години. Евростат, пък към Европейската комисия, казва, че младежи са хората м-у 15 и 29 годишна възраст. Но в различен контекст – горната граница може да достигне и до 35 години. Коѝ са младежите е и първият въпрос към събеседниците:

-  Атанас Радев – председател на най-голямата младежка платформа в България - Национален младежкифорум;

-  Никол Делчева – председател на студентски Клуб„Европеистика“ към СУ;

-  Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ;

-  Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО„Активни политики“.

Ето кои са някои от другите теми, засегнати в това издание:

-  Какво са младежка организация и младежки политики;

-  Училищата ли са първата спирка за успешното интегриране на младите хора в политическите процеси?

-  Какво е мястото на младите хора в ЕС?

-  Разпознава ли ЕС младежта като важна социална група и работи ли активно за разработването на повече политики в тяхна подкрепа?

-  Как младежките организации се превръщат в говорители на България на европейската сцена?

-  Участват ли активно младите хора при взимане на решения на местно и международно равнище?

Този подкаст се стреми да промени в позитивна посока мнението ви за младите хора в ЕС. От него ще разберете, че те са готови да поемат повече отговорности, да изказват своето мнение и да участват активно във формирането на нови политики. Въпросът е – готови ли сме да им дадем тази възможност? Надяваме се отговорът да е позитивен!

Още епизоди от поредицата Европа: Ново поколение, може да слушате тук..


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 11.12.24: Ролята и функциите на районния кмет. Задължения без права (средства)

Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..

публикувано на 11.12.24 в 18:35

Може ли да се преподават ценности в училище? Как и кои?

След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..

публикувано на 11.12.24 в 17:40
Крис Гран

Новата си песен "Промяната" Крис Гран посвещава на грижата за психичното здраве

В предаването “Добър вечер, София“ той разкри:  “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..

публикувано на 11.12.24 в 16:45
Последният випуск от програмата е горд със сертификатите от обучението

Жени от 18 до 65+ ще продължат да усвояват дигитални умения и догодина

Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..

публикувано на 11.12.24 в 16:31
Офис на BETL в Силистра

Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени

Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..

публикувано на 11.12.24 в 15:46

За изход от кризата в "Топлофикация София" СОС ще търси държавата

Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София. Беше отчетено, че..

публикувано на 11.12.24 в 15:02