Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градовете и тяхната роля за бъдещето на Европейския съюз

Снимки: Европейски комитет на регионите

Срещата на върха на градовете и регионите тази година се провежда в белгийския град Монс, на 70 километра от Брюксел. В продължение на два дни (18 – 19 март) 3500 делегати от 59 държави от 5 континента (различни градски асоциации от Африка, Австралия, САЩ и Бразилия също са представени в Монс) дискутират градски политики и ролята на регионите в най-актуалните сфери за ЕС – предстоящите избори за ЕП, бъдещето на кохезионната политика, иновациите, справедливия преход, помощта за Украйна и интегрирането на бежанците от войната там.

Белгия в момента е ротационен председател на Съвета на Европа, а слоганът на това председателство е (съвсем логично) BE EU. И в обичайни години в Белгия целогодишно се привеждат форуми, срещи на върха и важни събития във всички сектори, а сега мащабът и размахът са още по-впечатляващи.

Монс е университетски град – при население от 100 000, 30 000 са ученици и студенти; има 4 обекта под защитата на ЮНЕСКО на неговата територия. През 2015-а Монс е бил културна столица на Европа, има славата на постоянен културен център на Валония. Това припомни при откриването на форума Елио ди Рупо, министър-президент на Валония, бивш премиер на Белгия, а също и кмет на Монс в продължение на 17 години. 

Васко Кордейро - председател на Европейския комитет на регионите, подчерта важността на момента: "Ние сме на кръстопът и пред европейски избори и от нас зависи Европа да покаже солидарност и да върви по пътя на прогреса. Затова трябва да разясняваме, че кохезионната политика е решението, тя може да гарантира, че няма да има хора и места в Европа, които да останат извън зеления и дигиталния преход".


Европейският комитет на регионите, заедно със своите партньори в коалицията #CohesionAlliance призова всички европейски институции и национални правителства да запазят кохезионната политика като основен стълб за развитието на ЕС през следващото десетилетие.

Протестите на фермерите от последните седмици бяха сред най-обсъжданите теми като явен знак за все по-голямото недоволство зелените икономически политики в Евросъюза и за страха от нарастваща бедност и социална изолация, особено в селските райони. Белгийски фермери дойдоха с трактори непосредствено преди старта на Срещата на върха за да споделят това, което ги тревожи. И в диалога по време на форума се оформи общото съгласие, че Европа трябва да съумее да постигне зеления преход по справедлив за всички европейски граждани и сектори на индустрията начин.

Енрико Лета, настоящ президент на Института Жак Делор (и бивш премиер на Италия), който има задачата (поставена му от европейските институции) да подготви доклад за бъдещето на единния пазар, същи говори за важността на силната кохезионна политика, която да подкрепя всички региони и без която няма как да има действащ единен пазар.

Срещата на върха на градовете и регионите събира в Монс редица министри на държавите членки, еврокомисари (имаше и видео обръщение от Илияна Иванова) в лицето на Елиза Ферейра и Николас Шмид, представители на белгийското председателство, кметове, представители на местната власт и представители на различни организации, свързани с многопластовата роля на градовете и регионите.

Сред българските представители на форума за кметовете на Правец, Белица, Монтана, Стара Загора, а кметът на Габрово Таня Христова, която е председател на Комисията по социална политика, образование, заетост, научни изследвания и култура (SEDEC) на Европейския комитет на регионите бе сред участниците в един от основните панели в първия ден на форума, преминал под надслов "Стратегии и подходи за равно представителство на жените в политиката". 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30