От 21 до 24 март посетителите ще могат да се потопят в света на сетивата. Целта на изложбата е хората с различни дефицити да могат да бъдат адаптирани към визуалното изкуство, каза пред Радио София Полина Герасимова.
„Това издание е ориентирано към незрящите хора, които ще имат възможност със звукови ориентири да почувстват всяко нещо, което се случва в залата. Изложбата представя 11 личности, които са променили света, въпреки че са имали някакъв вид увреждане, но все пак са най-добрите в това, което правят в световен мащаб“, обясни Полина Герасимова.
Тя добави, че една от тези личности е Хелън Келър, която успява да общува единствено чрез мирис, вкус и разпознаване чрез допир. Посетителите ще имат възможността да се свържат точно чрез тези сетива и да получат цялата налична информация само чрез тях.
Авторката на „Изкуство с увреждания“ споделя, че идеята й не е да създава нещо за хората с дефицити, а по-скоро те да могат да участват във всякакви събития.
„Да не се чувстват различни, когато отидат някъде. Затова идеята е да направя нещо, което е на много високо технологично ниво за абсолютно всякаква аудитория, но въпреки това, че те не виждат, биха могли да присъстват“, каза Полина Герасимова.
Проектът наподобява миниатюрно издание на популярните през последните години музеи за дигитално изкуство, представящи чрез прожекции живота и изкуството на велики художници.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Полина Герасимова
В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..
Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..
Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..