В предаването "Добър вечер, София“ гостува Цветан Найденов - българинът от Шаолин. Той е преминал през няколко програми в манастира Шаолин, а тази пролет му предстои ново пътуване натам, като има да защитава изпити, за да се превърне в монах - воин на Шаолин!
Как започна всичко?
"Да кажем, че случайно, ако можем да вярваме в случайности. Попаднах на тяхната онлайн програма, за която изобщо не знаех, че съществува. По време на ковид пандемията, Китай беше затворил границите си за три години за разлика от повечето държави, а след това, хората там изобщо не са знаели какво ще се случи – ще отворят ли отново границите. Сред многото неизвестни са разбрали, че това изкуство (бойното) с всяка година е все по-забравено и в един момент би могло да се изгуби, ако не се отворят врати пред повече хора от цял свят", разказва той.
Цветан Найденов бива препоръчан на абата на Шаолин, който дава съгласието си да се изготви програма, която за изненада на българина е качествено направена и разписана.
"Все едно попаднах в някакъв университет в който всичко е разделено седмица за седмица, месец за месец, като всеки нов месец се отваря ново съдържание, за да учим нови неща. Във фейсбук създадохме затворена група в която сме всички участници в тази програма и вече сме над 600", поясни той.
Онлайн програмата представлява двугодишно обучение, продължава вече година и 10 месеца и приключва след 2 месеца.
Два пъти българинът посещава Китай за по 1 месец.
"Когато започнах програмата нямах никакви цели, дори нямах за цел да я завърша. Казах си – започвам, но ще карам ден за ден, ще си плащам месец за месец и в момента в който един ден се събудя и усетя, че това вече не е за мен и не намирам смисъл в него, ще спра да се заминавам. Още не е дошъл такъв ден!", твърди Цветан Найденов.
След като минава 1 година от започването на обучителната програма, българинът разбира, че за да вдигне нивото е нужно да отиде на място.
"На място е съвсем различно, има неща, които само там се преподават, тъй като майстора строго и умишлено не преподава някои от дейностите свързани с обучението, защото е нужно те да бъдат под зоркия му поглед, изцяло на място, тъй като има някои опасни неща, които във времето не е добре да се практикуват", посочи той. Как точно се извършва специфичното обучение онлайн ще проследите в разговора. В своята затворена група във фейсбук, редовно се качват видеа, за които обучаващите получават обратна връзка, коригират елементи и вървят напред.
"Освен това, всеки месец има изпити, които полагаме, разбира се свободно е, човек може и да не полага изпити, а да се обучава за удоволствие, но пък изпитите са едно чудесно средство, чрез което можем да си сверим часовника най-добре", категоричен е Цветан Найденов.
След като се доверява на вътрешната си преценка да отпътува за далечен Китай, отивайки на място, разбира, че решението му е правилно.
"За този 1 месец научих много, видях невероятни неща и се запознах със страхотни хора, с които и до ден-днешен поддържаме връзка", разказва той.
Промяната се усеща във времето.
"Усещам, че на определени ситуации реагирам по различен начин, спрямо това, което е било преди. Все повече добри хора се появиха в живота ми, започна да ми се получава да бъда над нещата съвсем естествено, вследствие натрупаните практики през които съм преминал", отбеляза той.
Как започва ежедневието на воина във Шаолин, за участието му в Легендарния турнир за китайци и състезания, в които има шанса да покаже и развива уменията си, за бъдещите пътувания и всичко, което му предстои, чуйте от разговора с Цветан Найденов в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..