Лентата разказва историята и показва настоящето на квартала, построен около улица "Иван Асен II". Как това място от "Трета извънградска част" се превръща в една от най-хубавите махали в София. В него са живели много известни българи, за които филмът разказва, има емблематични сгради, които също са заснети.
"И преди 60 години, когато трамваят звънтеше тук по улица "Иван Асен", защото минаваха 4-ката и 10-ката, и сега той си има своята романтика, своите прекрасни хора тук. Има една атмосфера тук, която да ме извиняват другите квартали, но там я няма. Тук всички се познаваме, дори тези, дошли преди няколко години стават наши приятели, познати. Като тръгна по улицата от "Орлов мост" посока "Ситняково" мога да стигна дотам и за два часа, защото на всяка крачка виждам някой приятел", разказва за романтиката на своя квартал режисьорът Олег Ковачев.
Той живее там от дете. По време на снимките на филма "Рицар без броня" неговите приятели "от махалата" не го приемат като по-различен от тях, а напротив, дори го съветват да не се държи твърде високомерно.
"Като звезда ме приемаха хората на възраст които са, които осъзнаваха за какво става дума. Тука приятелите често ми казваха "бе, ти недей се фука, какво като си играл в един филм", спомня си за детството режисьорът.
Филмът за квартала около ул."Иван Асен II" е сниман с помощта на дарителска кампания. Той разказва за времето, когато през Борисовата градина са минавали ручейчета към Перловската река и стига до днешни дни.
Прожекцията на 21.03. ще бъде благотворителна, а събраните средства ще бъдат предоставени на читалище "Антон Страшимиров – 1926".
Повече за лентата чуйте в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..