Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемите на образованието ще бъдат обсъдени на форум

Снимка: Радио София

На 13 април 2024 г. в София ще се проведе форум "Образованието – каквото и да е или какво да е?". Събитието е образователно, некомерсиално, с обществена полза. То се организира от родителската медия "Майко Мила" и сдружение "Национална мрежа за децата" (НМД). Форумът ще събере родители, експерти, институции и медии в общ разговор за "трудните" теми в образованието и да потърси работещите решения. Програмата включва четири панела:

  • Как трябва да изглежда ранното учене? (И защо не трябва да е такова, каквото е.)
  • Едносменният режим – малката промяна води до големите.
  • Какво мерят матурите – успехите на училища и ученици или възможността на родителите да плащат за частни уроци?
  • Агресията в училище – проблем на всички, решения от никого.

Подробности за него пред Радио София разказаха Диана Андреева, координатор "Образование" в Национална мрежа за децата и Боряна Телбис, главен редактор на "Майко мила".

По думите на Телбис най-големият проблем е липсата на качествено образование:

"Ако всеки има достъп до качествено образование, няма образователни неравенства, няма дискриминация, има достъп за всички деца до качествено образование в най-близкото училище до дома им, тогава много други проблеми, които имаме в момента и се опитваме да борим поотделно или няма да ги има, или ще бъдат по-лесни за решаване.

"Темата за образованието винаги е била централна и за българския народ и за българските майки и за НМД, слава Богу тя е приоритет на правителството. Може би трябва да се върна на изследването от миналата година на PISA, което показа леко шокиращи резултати за мен. То показа незадоволително ниво на знанията на българските деца и показа големи разделения между различни училища, дори между различни региони в страната", отбеляза Андреева.

Тя посочи, че това отваря въпроси за компетентностния подход и методиката на обучение, тъй като сегашните деца са по-различни от тези отпреди 20 години. Тази година през януари е била сформирана работна група към МОН, свързана с визия за образованието и визия за учебните програми. И добави:

"Искаме бърза промяна, но тази промяна ще стане бавно. Надявам се обаче, че с такива форуми и с още много други срещи, които вече се провеждащ ще достигнем и до визия и до конкретни решения."

Телбис отбеляза, че събитието ще се състои в Топлоцентрала, като ще бъде излъчвано на живо, а след това ще бъде качено и онлайн, като входът е свободен. Освен това каза, че фокусът на темата за ранното учене ще бъде върху това, че е важно какво детето реално научава и как се развиват неговите умения във всяка една сфера. Тя подчерта, че едносменният режим трябва да бъде въведен във всички училища в страната, защото чрез налагането му ще се изгради изцяло нова концепция за това, как децата прекарват времето си в училище. В момента броят на такива училища е 230, като те са основно в големите градове, защото това е свързано с наличието на материална база.

По думите й темата с агресията в училище не се коментира, защото никой не знае как да се справи. И допълни, че когато има някакъв проблем с някое дете в училище много често родителите са обвинявани.

"На много места по света и в Европа този тип работа е изнесена в друг тип паралелни структури, които подпомагат училището, за да може то да върши неговата си училищна дейност. Децата, които имат проблеми с някакво агресивно или по-нетипично поведение, деца със СОП да могат да получават подкрепа без това да спира целия учебен процес", каза тя.

Диана Андреева отбеляза, че бюрокрацията е една от спънките в учебните заведения. Последната тема е за матурите и Боряна Телбис посочи, че е важно децата да се научат да мислят самостоятелно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24