Подробности за него пред Радио София разказаха Диана Андреева, координатор "Образование" в Национална мрежа за децата и Боряна Телбис, главен редактор на "Майко мила".
По думите на Телбис най-големият проблем е липсата на качествено образование:
"Ако всеки има достъп до качествено образование, няма образователни неравенства, няма дискриминация, има достъп за всички деца до качествено образование в най-близкото училище до дома им, тогава много други проблеми, които имаме в момента и се опитваме да борим поотделно или няма да ги има, или ще бъдат по-лесни за решаване.
"Темата за образованието винаги е била централна и за българския народ и за българските майки и за НМД, слава Богу тя е приоритет на правителството. Може би трябва да се върна на изследването от миналата година на PISA, което показа леко шокиращи резултати за мен. То показа незадоволително ниво на знанията на българските деца и показа големи разделения между различни училища, дори между различни региони в страната", отбеляза Андреева.
Тя посочи, че това отваря въпроси за компетентностния подход и методиката на обучение, тъй като сегашните деца са по-различни от тези отпреди 20 години. Тази година през януари е била сформирана работна група към МОН, свързана с визия за образованието и визия за учебните програми. И добави:
"Искаме бърза промяна, но тази промяна ще стане бавно. Надявам се обаче, че с такива форуми и с още много други срещи, които вече се провеждащ ще достигнем и до визия и до конкретни решения."
Телбис отбеляза, че събитието ще се състои в Топлоцентрала, като ще бъде излъчвано на живо, а след това ще бъде качено и онлайн, като входът е свободен. Освен това каза, че фокусът на темата за ранното учене ще бъде върху това, че е важно какво детето реално научава и как се развиват неговите умения във всяка една сфера. Тя подчерта, че едносменният режим трябва да бъде въведен във всички училища в страната, защото чрез налагането му ще се изгради изцяло нова концепция за това, как децата прекарват времето си в училище. В момента броят на такива училища е 230, като те са основно в големите градове, защото това е свързано с наличието на материална база.
По думите й темата с агресията в училище не се коментира, защото никой не знае как да се справи. И допълни, че когато има някакъв проблем с някое дете в училище много често родителите са обвинявани.
"На много места по света и в Европа този тип работа е изнесена в друг тип паралелни структури, които подпомагат училището, за да може то да върши неговата си училищна дейност. Децата, които имат проблеми с някакво агресивно или по-нетипично поведение, деца със СОП да могат да получават подкрепа без това да спира целия учебен процес", каза тя.
Диана Андреева отбеляза, че бюрокрацията е една от спънките в учебните заведения. Последната тема е за матурите и Боряна Телбис посочи, че е важно децата да се научат да мислят самостоятелно.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..