Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемите на образованието ще бъдат обсъдени на форум

Снимка: Радио София

На 13 април 2024 г. в София ще се проведе форум "Образованието – каквото и да е или какво да е?". Събитието е образователно, некомерсиално, с обществена полза. То се организира от родителската медия "Майко Мила" и сдружение "Национална мрежа за децата" (НМД). Форумът ще събере родители, експерти, институции и медии в общ разговор за "трудните" теми в образованието и да потърси работещите решения. Програмата включва четири панела:

  • Как трябва да изглежда ранното учене? (И защо не трябва да е такова, каквото е.)
  • Едносменният режим – малката промяна води до големите.
  • Какво мерят матурите – успехите на училища и ученици или възможността на родителите да плащат за частни уроци?
  • Агресията в училище – проблем на всички, решения от никого.

Подробности за него пред Радио София разказаха Диана Андреева, координатор "Образование" в Национална мрежа за децата и Боряна Телбис, главен редактор на "Майко мила".

По думите на Телбис най-големият проблем е липсата на качествено образование:

"Ако всеки има достъп до качествено образование, няма образователни неравенства, няма дискриминация, има достъп за всички деца до качествено образование в най-близкото училище до дома им, тогава много други проблеми, които имаме в момента и се опитваме да борим поотделно или няма да ги има, или ще бъдат по-лесни за решаване.

"Темата за образованието винаги е била централна и за българския народ и за българските майки и за НМД, слава Богу тя е приоритет на правителството. Може би трябва да се върна на изследването от миналата година на PISA, което показа леко шокиращи резултати за мен. То показа незадоволително ниво на знанията на българските деца и показа големи разделения между различни училища, дори между различни региони в страната", отбеляза Андреева.

Тя посочи, че това отваря въпроси за компетентностния подход и методиката на обучение, тъй като сегашните деца са по-различни от тези отпреди 20 години. Тази година през януари е била сформирана работна група към МОН, свързана с визия за образованието и визия за учебните програми. И добави:

"Искаме бърза промяна, но тази промяна ще стане бавно. Надявам се обаче, че с такива форуми и с още много други срещи, които вече се провеждащ ще достигнем и до визия и до конкретни решения."

Телбис отбеляза, че събитието ще се състои в Топлоцентрала, като ще бъде излъчвано на живо, а след това ще бъде качено и онлайн, като входът е свободен. Освен това каза, че фокусът на темата за ранното учене ще бъде върху това, че е важно какво детето реално научава и как се развиват неговите умения във всяка една сфера. Тя подчерта, че едносменният режим трябва да бъде въведен във всички училища в страната, защото чрез налагането му ще се изгради изцяло нова концепция за това, как децата прекарват времето си в училище. В момента броят на такива училища е 230, като те са основно в големите градове, защото това е свързано с наличието на материална база.

По думите й темата с агресията в училище не се коментира, защото никой не знае как да се справи. И допълни, че когато има някакъв проблем с някое дете в училище много често родителите са обвинявани.

"На много места по света и в Европа този тип работа е изнесена в друг тип паралелни структури, които подпомагат училището, за да може то да върши неговата си училищна дейност. Децата, които имат проблеми с някакво агресивно или по-нетипично поведение, деца със СОП да могат да получават подкрепа без това да спира целия учебен процес", каза тя.

Диана Андреева отбеляза, че бюрокрацията е една от спънките в учебните заведения. Последната тема е за матурите и Боряна Телбис посочи, че е важно децата да се научат да мислят самостоятелно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05