Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България търси своите нови младежки делегати към ООН

Снимка: una.bg

Дружеството за ООН в България с официалната подкрепа на Министерството на външните работи на Република България и своите партньори от неправителствения сектор организира за 18-а поредна година национален конкурс за избор на български младежки делегати към ООН с мандат 2024-2025 година.

По темата разговаряме с Тодор Рогошев, координатор на програмата "Български младежки делегати към ООН".

“Да си младежки делегат към ООН е една страхотна възможност за младите хора да участват в процеса на взимане на решения на най-високо международно ниво.

Самата програма основно се координира от Дружеството за ООН в България с официалната подкрепа на Министерството на външните работи на Република България и своите партньори от неправителствения сектор. В рамките на своя мандат младежките делегати представляват гласът на младите хора пред ООН в различните му заседания. "Младежките делегати са гласът на ООН и в България, те са мост между международната организация и младите хора", посочи той.

Селекционната кампания, която се състои в 4 етапа онлайн и на живо от 16 март до юли 2024 г.

В момента тече първият етап, в който кандидатът попълва детайлно кратък формуляр. Кандидатурите се разглеждат от специална комисия, след което одобрените минават във втория етап, където получават 2 въпросника - на български и английски език. Който премине през втори етап, отива и към най-щателния - трети, който е конфиденциален и не се коментира, посочи Тодор Рогошев.

По думите му, чрез практически упражнения комисията ще има поглед върху това, как представилите се кандидати се сработват с останалите.

"Получаваме непосредствени впечатления за това, дали някои от нашите кандидати са от необходимото “тесто“ да бъдат български младежки делегат към ООН - илюстрира той. - Като казвам това, не означава, че имаме някакъв калъп, който търсим, някакъв модел. Дори напротив – младежки делегати са ставали хора със всякакъв житейски и професионален опит, имали сме юристи, архитекти, хореографи, доста богата палитра“, уточни Рогошев.

Кандидат-делегатите трябва да са навършили 18 години и в рамките на своя мандат да пребивават на територията на Република България. Владеенето на английски език е необходимо, за да могат да се справят на различните сесии на ООН и в Комисията за социално развитие. Изискването за навършени 18 години е за да могат да пътуват свободно, а изискването за уседналост е важно, защото работата на младежките делегати не включва само работа в ООН, но и на местно ниво в България.

Програмата "Български младежки делегати към ООН" дава възможност на двама млади души да се включат в делегацията на България към Общото събрание на ООН, Комисията по социално развитие на ИКОСОС и други международни форуми, където работят с правомощия, сравними с тези на акредитиран дипломат, съгласно политиките на ООН за младежта. Двамата младежки делегати изпълняват важната роля на представители на гласа на младежите в България на най-високо междуправителствено ниво.

В рамките на 18-месечния мандат работата на делегатите е насочена предимно към младежките политики и актуалните за българската младеж теми и предизвикателства.

Въпреки трудностите, произтичащи от световните и националните кризи през последните три години, българските младежки делегати продължават своето активно участие в обществените процеси, като усърдно отстояват интересите на младите хора. А България остава припознат сътрудник в насърчаването на младежкото участие на международно ниво вече повече от 16 години.

Чуйте разговора на Христина Иванова с координатора на програмата "Български младежки делегати към ООН" Тодор Рогошев.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бачева и Криско

Столичната община ще съдейства на Криско за изграждане Детски център

Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..

публикувано на 17.12.24 в 18:34
Д-р Ели Бенкова

Как да реагираме при изгаряне?

Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...

публикувано на 17.12.24 в 17:59

Проучване: Нагласите на българите към ЛГБТИ не се влошават през 2024 г. въпреки атаките

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други.  Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Св. Синод е категорично против преименуването на площада пред катедралата "Св. Ал. Невски"

Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав.  "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..

публикувано на 17.12.24 в 16:13
Емил Соколов

Емил Соколов: С отсъствието си от преговорите Борисов лесно може да ревизира решението си

Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..

публикувано на 17.12.24 в 15:10

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача.  Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..

публикувано на 17.12.24 в 13:25