Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе втората част на книгата "Османските потайности: Еничарите"

Снимка: Издателство "Рива"

Излезе втората част на книгата „Османските потайности: Еничарите“ на Ибрахим Карахасан-Чънар. В нея читателите ще се запознаят с историческо изследване за еничарството - за създаването, разцвета и ликвидацията на най-ухажваната политическа и военна сила в Османската империя.

Както и първата част на книгата "Османските потайности: Харемът", Ибрахим Карахасан-Чънар и тук завладява с автентичния си разказ и увлекателен стил.

Пред Радио София той сподели, че е работил по книгата около 2-3 години. Позовава се на източници с различен произход, най-вече турски.

„Това е цялостен поглед върху еничарската каста, която в началния и средния период на Османската империя, е била най-важната бойна единица. В моята книга съм разгледал как се създава, при какви условия се създава еничарския корпус, успехите, завоеванията и накрая ликвидацията на този корпус, който на практика се оказва прът в колелетата на една империя, която започва да се модернизира и иска по европейски образец да има армия“, каза Ибрахим Карахасан-Чънар.

В книгата си той описва как става намирането на еничари, а по думите му, това не е било никак безразборно.

„Това е било с указ на султана и съответно е посочена бройката, районите откъдето ще се набират тези деца за корпуса. Те са били пет групи. Средно на 7 години е ставал този набор“, сподели авторът.

Създаването на еничарски корпус започва през 1380 г. и приключва през 1826 г. В книгата „Османските потайности: Еничарите“ Ибрахим Карахасан-Чънар опровергава и някои митове.

„Ако трябва да комерсиализираме нашата история, това е голяма грешка. Ние трябва да се опираме на факти и документи. Аз се стремя да спазвам това условие, трябва да има баланс“, каза авторът.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Ибрахим Карахасан-Чънар е роден през 1955 г. в гр. Никопол. Той е автор на знакови произведения, които включват в тематиката си етнологията, историята, религията, бита и културата на малцинствата. Доктор в областта на културно-историческото наследство. Носител е на Годишната награда за 2021 г. на Военноисторическата комисия за принос за изследване и популяризиране на балканската военна история и сближаване на държавите и народите от региона.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50
Проф. Преслав Наков

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..

публикувано на 22.11.24 в 17:17
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Откриват Sofia Christmas Fest

Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК  се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“.  Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт  на изпълнителите от  Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20