Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе втората част на книгата "Османските потайности: Еничарите"

Снимка: Издателство "Рива"

Излезе втората част на книгата „Османските потайности: Еничарите“ на Ибрахим Карахасан-Чънар. В нея читателите ще се запознаят с историческо изследване за еничарството - за създаването, разцвета и ликвидацията на най-ухажваната политическа и военна сила в Османската империя.

Както и първата част на книгата "Османските потайности: Харемът", Ибрахим Карахасан-Чънар и тук завладява с автентичния си разказ и увлекателен стил.

Пред Радио София той сподели, че е работил по книгата около 2-3 години. Позовава се на източници с различен произход, най-вече турски.

„Това е цялостен поглед върху еничарската каста, която в началния и средния период на Османската империя, е била най-важната бойна единица. В моята книга съм разгледал как се създава, при какви условия се създава еничарския корпус, успехите, завоеванията и накрая ликвидацията на този корпус, който на практика се оказва прът в колелетата на една империя, която започва да се модернизира и иска по европейски образец да има армия“, каза Ибрахим Карахасан-Чънар.

В книгата си той описва как става намирането на еничари, а по думите му, това не е било никак безразборно.

„Това е било с указ на султана и съответно е посочена бройката, районите откъдето ще се набират тези деца за корпуса. Те са били пет групи. Средно на 7 години е ставал този набор“, сподели авторът.

Създаването на еничарски корпус започва през 1380 г. и приключва през 1826 г. В книгата „Османските потайности: Еничарите“ Ибрахим Карахасан-Чънар опровергава и някои митове.

„Ако трябва да комерсиализираме нашата история, това е голяма грешка. Ние трябва да се опираме на факти и документи. Аз се стремя да спазвам това условие, трябва да има баланс“, каза авторът.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Ибрахим Карахасан-Чънар е роден през 1955 г. в гр. Никопол. Той е автор на знакови произведения, които включват в тематиката си етнологията, историята, религията, бита и културата на малцинствата. Доктор в областта на културно-историческото наследство. Носител е на Годишната награда за 2021 г. на Военноисторическата комисия за принос за изследване и популяризиране на балканската военна история и сближаване на държавите и народите от региона.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот...

публикувано на 30.04.24 в 16:38

Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната..

публикувано на 30.04.24 в 15:46

На 3 май се навършват 90 години от рождението на Иван Андонов

Във връзка с предстоящата годишнина от рождението на актьора, кинорежисьора и художника Иван Андонов, която ще отбележим на 3-ти май, в ефира на Радио София излъчваме два откъса от неговите спомени за началото на творческия му път, за филмите, за работата му с писателя Георги Мишев като сценарист и по време на снимките на "Дами канят", някои..

публикувано на 30.04.24 в 14:16
3D скулптура от серията „Упражнения за дясна ръка“

В нова изложба любопитството води Венцислав Занков към експерименти

Венцислав Занков представя „неочакван завой и изход“ от традиционните за него през последните десетилетия дейности в областта на живописта и скулптурата, като опити за намеса и като коментар на „социалното”. Експозицията е озаглавена „ТРЕНИРОВКИ ● Изходи: упражнения 2024“ и се открива на 1 май от 18:00 ч. с въведение от проф. Боян Манчев..

публикувано на 30.04.24 в 13:35
Диляна

Диляна (Dare) - пътешественик, актриса и влогър: Във всичко, което правя, влагам душата си

Тя е забавна, харизматична и има своя реално присъствие във виртуалното пространство, в което се осмелява да бъде себе си. Гост в предаването "Добър вечер, София" бе Диляна Георгиева - Dare  (осмелявам се). Била е част от първата аматьорска група за импровизационен театър на "ХаХаХа ИмПро театър", впуска се в тази среда с ентузиазъм,..

публикувано на 30.04.24 в 11:47

НИМ показва оригиналния екземпляр на "Рибен буквар" на д-р Петър Берон

Националният исторически музей показва оригиналния екземпляр на "Рибен буквар" на д-р Петър Берон, по повод 200 години от издаването му. Една от най-значимите книги на Българското Възраждане “Рибният буквар” e издадена през 1824 г. в град Брашов (Австрия, дн. в Румъния). Тя променя изцяло посоката на новобългарското образование, каза пред Радио София..

публикувано на 30.04.24 в 11:28