Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова възможност за децата в нужда

Снимка: Радио София

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са фокусирани в това, децата да бъдат подкрепени емоционално, да бъде открит техния потенциал и да се създадат достатъчно възможности за реализирането му. Въз основа на интересите и нуждите, групите за подпомагане на зрелостниците през първия учебен срок са две:

• Първата група включва младежи с изявен интерес към усвояване на знания и желание за реализация във висококвалифицирани професии.

• Втората група се състои от младежи, търсещи бърза професионална реализация в области с по-ниско квалифициран труд.

Подробности разказа Жени Шиер, ръководител проекти. По думите й фондацията помага на деца и младежи от резидентни социални услуги, в които въпреки процеса на деинституционализация и многото приемни семейства има и такива, които отпадат от този процес и живеят в общински жилища на семейни начала. Условията в тях са много добри, но бюджетите не са достатъчни за всичко, което излиза извън рамките на подслон и училище. Ресурс за абитуриентските балове липсва и затова чрез "Програма Генерация" се набират дарения.

"Празникът не е фокус на нашата кампания. За нас е по-важно да подкрепим тези пораснали деца в техния път, напускайки социалната система. Защото тогава те наистина остават сами и им предстои най-малкото да се сдобият с жилище и покъщнина. Трябва да започнат работа, много от тях кандидатстват в университет и това всичко се подкрепя по принцип от семейството, а те нямат такова. И това всъщност е по-големият фокус на една такава благотворителна кампания", каза Шиер.

Тя отбеляза, че в кампаниите се включват все повече хора и има дарители както търговци, които предлагат облекла и тържества, така и такива, които предлагат кетъринг. От фондацията са създали постоянна менторска програма, в която се обучават доброволци, които да съпровождат детето и да създават една доверена връзка. Обучението е задължително, защото тези деца са най-крехката част от българското общество, тъй като нямат защита от семейството си. Преходни жилища, които са за младежи до навършване на пълнолетие и напускане на системата има в Горна Баня и гр. Роман. На децата са им подсигурени шофьорски курсове, за да могат по-лесно да си намерят работа, но фокусът в момента е самото тържество на завършване на училище.


"През 2018 година се събрахме един екип от доброволци и решихме да направим нещо по-организирано за работа по детски политики. Процесите ни доведоха при деца без родители в тези институции. Това, което установихме е, че те напускат системата неподготвени за живота. Ние наблюдаваме, че както сега има балове, така много поколения и випуски напускат системата и след това няма къде да отидат. Много са щастливи, че вече са пораснали, тръгват по широкия път и буквално до половин-една година се връщат в двора на институцията. Получили са лошия опит, видели са, че животът на възрастните не е небе за птици и тогава ние започнахме да изследваме причините. Оказа се, че те не могат да се задържат на работа", посочи Шиер.  

По думите й социалните институции са преминали на по-високо ниво и с тях няма проблеми, но това не се отнася за самите деца. Има голяма пропаст между подготовката, с която те излизат в София и подготовката, с която излизат връстниците им в страната. Има много лоши примери за това, че дванадесетокластници завършват училище полу-грамотни, което е проблем на образователната система.

"Ние осъзнахме, че с тях трябва да се работи на ежедневна база и е много полезно те да общуват с възрастни и други деца, които не са в системата. Поради тази причина ние, усещайки енергията в гражданското общество има много сериозен напор от доброволци, които искат да помагат. Тук е голямата тънкост, защото моментът е много чувствителен. Ние се свързахме с експертите от Центъра за изследване на детското развитие от НБУ и заедно създадохме концепцията за тази менторска програма. А тя е как доброволците да бъдат подготвени така, че да не се получи отказване от тяхна страна, защото това ще е поредното изоставяне на детето. От друга страна не трябва да се прекрачват граници и етичен кодекс за работа с деца", сподели Шиер.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05