Георги Михов от сомелиер.бг за Wine Women Show, което ще се проведе в неделя, 21 април от 12 до 18:30:
"Всъщност това е винено изложение, където изложителите са дами и те правят вината. В България е уникално - дамите са по-голямата част от енолозите тук. Винарството е трудна професия, но през година дамите успяха да се докажат като много мъжки момичета и правят едни от най-хубавите вина.
Знаем си във винения свят, че дамите са абсолютно равни и вината им не отстъпват с нищо. Работата с чашката е най-малката, има тежка работа с маркучи преди това. Тези, които работят в малки изби - а те са мнозинството - са one man show, one woman show.
Идва сезонът на новите реколти, паправени през септември-октомври. Над 150 са, предимно бели, розе и малко червени. Розето е много популярна категория и може да се каже, че винените категории станаха целогодишни.
Пенливите вина започнаха да стават популярни и тук, след бума на просекото 2012-9. В България нещата идват със закъснение и особено дамите много харесват пенливи вина.
Жените купуват повече вино, имат повече интереси. В моите курсове от по 15 човек, ако има 4 мъже, вече казваме, че са много. Ако един мъж купува вино, то е за жена му.
Важно е когато се дегустира, вината да се градират. Да не се дегустират ведната мощни червени, след тях няма да усетим ефирните бели. Танините и тялото притъпяват рецепторите и губим много.
Това ни е трето издание, вече се знае, но като цяло дамите преобладават. Сега имаме 19 производителя, изби, които произвеждат тези над 150 вина. Много хора приемат, че дамите са по-добри дегустатори.
Виното не е толкова динамично като модата. Дамите правят натурални, по-модерни вина. Новите течения не са голяма част. Изложението ще протича пивко, от 12 до 18:30. Ще има и един изложител на премиум белгийски шоколад. Тук идеята е когато някой дойде да опита, да си поговори с хората, които ги правят и после да знае какво да пие."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..