Европейският орган по труда (ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция.
В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на хора.
Целта е подобряване на информираността относно техните трудови и осигурителни права, и свързаните с тях задължения, както и за това какви са рисковете от въвличане в трафик на хора с цел трудова експлоатация, с което да се гарантират в по-голяма степен справедливи условия на труд и да се предотвратят ситуации на нарушени трудови права и експлоатация.
Срещите ще се проведат в пет населени места в областите Монтана и Русе, в които големи групи от жителите традиционно всяка година работят сезонно във Франция. Посетителите ще имат възможност, в разговори с представители на български и френски институции и синдикални организации, да зададат своите въпроси и да получат информация. По време на информационните сесии ще бъде осигурен превод.
За информационните сесии, как протичат и какви са основните рискове за въвличане в трафик на хора с цел трудова експлоатация е разговорът с Валентина Васильонова – председател на Федерация на независимите синдикати от земеделието, която е част от информационните сесии. Тя направи уточнението, че в тези сесии участват и Синдикатите от сектор "Земеделие" към КТ "Подкрепа".
"С нас има и колеги от френските синдикати и затова сме дали повече акцент на Франция, но трябва да кажа, че Франция е един от добрите примери за относително спокойна, сигурна и легална работа в сектор "Земеделие" за сезонната работа", поясни тя.
От страна на Франция участие ще вземат представители на Център за европейски и международни връзки за социална сигурност, Демократична конфедерация на труда на Франция и Генерална конфедерация на работниците.
В сесиите ще се включат и националните служители за връзка към ЕОТ за България и Франция, както и представител на сектор "Информиране" на институцията.
Освен експертите от администрацията на НКБТХ, от българска страна в инициативата ще участват още представители на ИА "Главна инспекция по труда", Националния осигурителен институт, Федерацията на независимите синдикати от земеделието – КНСБ, Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" – КТ "Подкрепа", кметствата на гр. Ветово, гр. Глоджево, с. Смирненски, гр. Бойчиновци и с. Якимово.
В сесиите ще се включат и националните служители за връзка към ЕОТ за България и Франция, както и представител на сектор "Информиране" на институцията.
В област Русе информационните сесии ще се проведат на 25 април в село Смирненски (от 08:30 до 10:00 часа), в гр. Глоджево (от 11:30 – 13:00 часа) и в гр. Ветово (от 14:30 – 16:00 часа).
"Тези информационни сесии са част от кампанията за сезонните работници, доколкото ЕОТ има за задача да насърчава и осигурява справедлива мобилност на гражданите на ЕС в различните страни и в различните сектори", поясни Васильонова.
България е една отстраните донор на работна ръка в различни дестинации. Когато говорим за сектор "Земеделие", обикновено най-често избираните страни са южните - Италия, Испания, Франция, но и Германия и Белгия. "дна голяма част от работещите сезонна работа в земеделието в тези приемащи страни са от Северозападната част на България – от Монтана, Видин, Враца и Северната и централна част, като това не е случайно, а на базата на предварителни проучвания е избран град Русе, каза още тя.
По думите й в тези региони на България няма достатъчно работни места, хората нямат препитание, държавата не им е оставила никаква възможност за нормален живот .
"Хората нямат друга реализация освен да хванат куфара и да заминат към по-големия град извън страната. Продължава да е така и това наистина е тъжно", посочи експертът.
Тези информационни сесии са много важни, за да могат хората преди да тръгнат нанякъде, да са прочели всичко, да знаят, че имат договор, да са подготвени – какво да очакват, къде ще бъдат настанявани.
"Трудовата миграция е най-естественото нещо в един общ пазар, но за да не се спекулира и да не се стига до експлоатация, човек първо трябва да се информира", подчерта Валентина Васильонова.
Повече конкретика, чуйте в разговора на Данаил Конов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...