"Хубаво е наистина да можем да празнуваме това, че между държавите, които са вътре в ЕС сега не е избухвала война от края на ВСВ. Виждаме, че не е задължително това да е вярно и за останалата част от континента. За съжаление войните покрай разпада на Югославия и сега агресията на Русия в Украйна, това са все трагедии, които не са се случвали между държавите членки. И затова е важен ЕС и е важно сега да си го повтаряме и е важно да го осъзнаваме, че всъщност той носи мир и просперитет на неговите граждани. Факт е и, че и за българите като част от голямото европейско семейство, просперитетът за мен лично в България е очевиден в последните 13 години откакто се завърнах тук. Разликата е голяма спрямо времето преди членството на България в ЕС", отбеляза той.
По думите му мобилността е все по-голяма и все повече хора се завръщат в страната ни. Освен това хората много по-лесно се активизират за каузи и могат да влияят на решенията, които се вземат в Европейския парламент.
"През 2004 година се присъединиха 10 държави, а сега се навършват точно 20 години и заедно с колегите от Европейската комисия (ЕК) в България организираме концерт заедно с посолствата на Кипър, Полша, Чехия, Словения, Словакия и Унгария. Той ще бъде пред Националната галерия и там ще има сцена, на която съответно от 17:30 ч. ще започне програма с изпълнение на детски хор "Пим-Пам", които ще изпълнят българския и европейския химн и след това ще минат и тези шест държави, които изброих. Ще имат представители на жанрове от различни сценични изкуства, така, че ще бъде много интересно. И да не забравяме нещо много важно - ние също ще бъдем там и ще можем да си говорим за европейски избори и за каквото му е интересно на човек. Ще има и храна и напитки, които ще са с благотворителна цел и те не са безплатни. Колегите от посолствата ще имат храни и напитки от своите страни, а приходите ще отидат за благотворителност", каза Стойчев.
Той посочи, че в някои от градовете комуникационно по-лесно се организират събития, а до момента само в два областни града не са провеждани събития. След началото на 3D мапинга през 2016 година пред двореца сега отново ще се проведе там за трета година в рамките на Фестивала на светлините Lunar.
"През годините направихме такъв протофестивал в Пловдив, когато Пловдив беше европейска столица на културата. Просто беше в по-малък мащаб, опитахме, хареса ни и това беше идеята да се разраснем и дай Боже някой ден да станем като Фестивала на светлините, който всъщност е бранд, съществуващ в няколко държави. В Берлин привлича десетки милиони туристи и посетители, а миналата година за четирите дена в София привлякохме над половин милион. Факт е, че идват хора от чужбина, специално за да видят тези творби, които ще бъдат представени в следващите 4 дена в София", сподели той.
Стойчев посъветва хората да ползват градския транспорт и метро, за да се избегнат задръстванията около инсталациите. Днес, 9 май е първата вечер и творбите ще продължават до полунощ, а последният ден е неделя. Той отбеляза, че София става все по-европейски и пулсиращ и зелен град с живот в него.
"Хубаво е да се сетим какво е било преди да влезем в ЕС, да си даваме сметка какво сме постигнали бидейки част от него и е хубаво да си даваме сметка, че това не е даденост. Ние трябва да бъдем активна част от него, за да продължи да го има и за да продължи да се развива положително ЕС и България като част от него, и да защитаваме тези достижения, защото те могат много лесно да бъдат загубени", каза Стойчев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..