Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чатботът Краси ще упътва посетителите на Софийския фестивал на науката

От 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк

Снимка: Радио София

14-ото издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе от 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк. Фестивалът предлага достъпни и забавни събития, които разкриват как чудесата на науката и най-новите проучвания от целия свят обогатяват живота ни, обясняват познатите явления от ежедневието ни и носят надежди за бъдещето на човечеството. Организатор на събитието е Фондация "Красива наука", като от утре посетителите ще мога да си общуват с Краси, умния чатбот на фестивала, за да получат информация или упътване. Той е създаден от Елица Стоилова.

Софийският фестивал на науката е празненство на науката и технологиите, с представяния на водещи български и световни учени, дискусии, демонстрации, интерактивни работилници за ученици и възрастни, интердисциплинарно представяне на взаимодействието между наука и изкуство. Подробности разказа Елица Стоилова.

"Проектът за Краси е много интересен, защото е един от необикновените проекти на нашата платформа. В повечето случаи чатботовете с изкуствен интелект се възприемат като ботове за клиентско обслужване или за маркетинг и продажба, за редовни бизнеси свързани с различни продукти и услуги. Има и по-специфични ботове, като например такъв на железарски магазин, или на университет, или на библиотека. Краси е интересен с това, че всъщност е първият чатбот на нашата платформа за такова събитие и работим с предположение какво ще им е интересно на потребителите да попитат. В дадения момент Краси може да дава информация за отделни събития от типа на това в коя зала ще се проведе, от колко часа, за какво става въпрос в събитието, кой е лектор. Това е огромно количество информация, защото самият фестивал има над 60 събития и 21 работилници за деца в рамките на 4 дни. Някои се повтарят повече от един път, както например са работилниците, над 120 лектора участват, освен това има книжарница за научна литература, има научен панаир. Страшно много са в София Тех Парк и едновременно с това са разхвърляни в много зали и локации", отбеляза тя.


Освен това той дава информация за цялата логистика и транспорта, като тази година на Краси му предстоят и други фестивали. Софийския фестивал на науката е първият фестивал, на който има чатбот. Технологията не е нова, но донякъде организаторите не се сещат, че по този начин могат да улеснят потребителите да преживеят по-пълноценно фестивала, заяви Стоилова. Образът на Краси е генериран от изкуствен интелект специално за Софийския фестивал на науката.

"За младите поколения това е естествен начин за комуникация и донякъде използването на аватари в чатботовете скъсява дистанцията. Забелязваме, че вече е тренд сред клиентите на нашата платформа да използват изкуствен интелект за да генерират специфичен, уникален аватар за своя чатбот. Така, че Краси се присъединява към компанията на уникални аватари създадени от изкуствен интелект", сподели тя. По думите ѝ чатботът на НБУ е бил първият в България за образователна институция, а от университетска библиотека от Хонконг са проявили интерес към чатбота на Варненската библиотека.

"Компании в Азия, които работят с чуждестранни клиенти имат нужди от европейски тип, от този тип чатбот", каза Стоилова. Тя посочи, че AI навлиза и в журналистиката и има набор от инструменти, които отлично се справят с корекция и рециклиране на информация от един в друг формат и хората, които работят в медиите трябва да ги познават, за да са актуални.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05

Защо изборите във Франция са важни за Европа

Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество направи коментар на изминалите избори във Франция. Защо те са важни за цяла Европа? "Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че..

публикувано на 10.07.24 в 15:45
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54