Най-старата минерална баня в София е застрашена не само сградата, но и минералната вода изобщо, поради строителство в близки имоти.
Не е извършен ежегоден хидрогеоложки монторинг, за да се установи дали строителството на търговски комплекс наблизо не е увредило трайно находището.
А самата баня, която е най-старата в София, датираща от времето на Османската империя, оцеляла над 350 години, днес я грози разрушаване, поради разширението на бул. "Цар Борис III" по Общия устройствен план (ОУП).
На състоялата се Кръгла маса по темата, залата на Читалище "Братя Миладинови" в квартала беше препълнена от граждани, общински съветници, районният кмет, представител на съ-собственика на имота - Специализирани болници за рехабилитация (дружество към МЗ) и представител на инвеститора за съседен имот.
Банята стои затворена вече много години и въпреки волята на гражданите на квартал Княжево, както и на всички радетели за запазването на този ресурс в града ни, сякаш няма изгледи нещо да се случи.
Група активни граждани от сдружение "Княжевецъ" от години се опитват да свържат хора и институции, за да се намери решение на проблема. Освен ангажираността на хората, от ответната страна няма кой знае какви дадени обещания. Припомняме накратко, тъй като темата неведнъж е присъствала в нашия ефир – собственикът на Банята към момента няма възможност и средства да я поддържа, за да бъде отворена за благото на гражданите.
Преди години бяха направени опити сградата да бъде прехвърлена за управление към общината, но същата не се съгласи. Тъй като самата сграда е културна ценност, самоотвержени хора все още се опитват да намерят решение. На дневен ред отново е прехвърлянето на собствеността, но при различни условия. За новостите по казуса разказаха Любо Стефанов и юристът Лили Чолакова от сдружение "Княжевецъ".
Рисковете около Княжевската минерална баня се увеличават.
"Имаме ново развитие и то е свързано с един терен в близост до банята. Конкретно става въпрос за инвестиционно намерение в този имот и притеснително е, че става въпрос за високо строителство – до 26 метра максимална височина, и дълбоки основи до 28 метра, или по-скоро възможност за такива", посочи Любо Стефанов, позовавайки се на отговор на Басейнова дирекция.
"Разстоянието между този бъдещ инвестиционен проект на бъдеща жилищна или офис сграда е отстоящ само на 8 метра от сондажа на банята", допълни той.
"При този случай би трябвало да се направят специални хидрогеоложки проучвания, които обаче не са направени, още повече, че Басейнова дирекция не е взела предвид каптажа на извора, преди да даде положително становище за строеж на такава сграда. Без минерална вода няма баня, а дори да я нямаше банята, минералната вода е една абсолютно държавна ценност и трябва да остане такава. Когато има дори най-малък риск за нея, това трябва да е водещ обществен интерес", подчерта Стефанов.
"За да сме сигурни, че изворът няма да пострада под никаква форма, трябва да изчакаме Басейнова дирекция да направи един много сериозен анализ, въпреки даденото положително становище", каза още той. По думите му при инвеститора нещата са абсолютно изрядни.
Доколко е възможно стопанисването на банята да бъде прехвърлено от Специализирани болници по рехабилитация (СБР) към общината?
Юристът Лили Чолакова посочи, че срещата, на която са присъствали общински съветници вносители на доклад в Столичния общински съвет за промяна на собствеността, както и представители на политически партии е била ползотворна и са изяснени доста неща.
Общинските съветници вече са входирали този доклад в Столичната община и той следва да бъде разгледан от Общинския съвет, с предложение за прехвърляне на собствеността, придобиването й от СБР към МЗ, каза още тя.
Чуйте повече подробности в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..