Минералната баня в Княжево е заплашена от затриване. Общият устройствен план на София предвижда разширението на бул. "Цар Борис III" да обхване и сградата на някогашната баня.
Граждани от квартала обаче не могат да се примирят с процедурите.
"Княжево до преди много години е било пионер в много неща - случили са се за пръв път в цяла България. Там е и най-старата баня в София. Данните за нея са от преди 350 години – отбеляза пред БНР-Радио София Любо Стефанов от гражданско сдружение "Княжевецъ". – Проблемът е много, много сериозен. Не бива да се посяга място, което е отредено за балнеолечебница, сградата е ценна в чисто исторически план."
"Особено ни притеснява, че през 2009 година, когато в ОУП е заложено булевардът да бъде разширен, всъщност е сменена и функционалността на зоната. Тя вече става с високи показатели на застрояване, плътност, височина – коментира юристката Лили Чолакова – Това означава, че терените могат да се застрояват високо и плътно. И в последните години собственици на тези имоти започнаха да реализират сериозни инвестиционни намерения. Това би попречило на това, да запазим водата."
Под Княжево има няколко извора. Където е въпросното място е дренажната зона.
Според експерти хидрогеолози, при строителство с дълбока изкопна дейност, е твърде вероятно водата да си намери друг път и да изчезне завинаги. В София има такива примери.
Вече е планирана сграда с височина 26 метра на отстояние 8,5 метра от сондаж.
В близост вече има издигнат търговски център и още не е установено дали той е дал някакво отражение на качеството и дебита на минералната вода в района.
Освен това е предвиден завод за бутилиране.
Гражданите се надяват институциите да си свършат работата и водата да бъде опазена.
След запитване от страна на редактора Боян Бочев, БНР-Радио София е получило отговор-становища по поставени въпроси от: