Ковид пандемията накара да преосмислим много човешки дейности, тласна и образованието в дигиталната сфера. Учителите по физическа култура и спорт също се сблъскаха с безпрецедентни предизвикателства.
Заедно с Румъния, Литва и Сърбия, България участва в нов проект, който прави връзка между дигиталното образование и физическата активност. Той се казва HopaSus, ръководен е от Националния университет по физическо възпитание и спорт в Букурещ и е финансово подкрепен по програма "Еразъм+" на Европейската комисия.
В България участват училища от София, Севлиево и Пловдив, разказаха пред БНР-Радио София Ида Вълкова и Вилислава Методиева от сдружение Walk Together, което е партньор по проекта.
Основен фокус заема ангажиментът за използване на дигиталните технологии за подобряване на спортното образование. HopaSus подчертава значението на възприемането на видео материали както и вече създадени видеоигри като средство за ангажиране на учениците и насърчаване на активното им участие.
За целите са привлечени не само ученици, а и учители.
Като използват игровия характер на видеоигрите, преподавателите могат да създадат динамична учебна среда, която да вдъхновява и мотивира учениците да се занимават с физическа активност.
"Неформалното образование може да направи учебните часове по-интересни. Използвайки например смартфон или лаптоп, можем да научаваме неща от опит и преживяване, без да го възприемаш като учене - коментираха Ида и Вилислава. - Физическата активност се поощрява, както се прави при игра – с получаване на точки, например. Технологиите са мощен мотиватор за физическа активност."
Част от проекта е проучване чрез апликация за състоянието на децата, техните способности, физическата им подготовка.
"HopaSus ще продължава да живее в уеб сайта и мобилните приложения. Имаме планове да продължим да работим по подобни тематики заедно с другите страни", увериха Ида Вълкова и Вилислава Методиева.
С тях разговаря Гергана Пейкова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...