Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата и вдъхновението

Снимка: Fb/КО-ОП

Могат ли книгите да вдъхновяват и друг вид изкуства? Интерактивна инсталация Rayuela e вдъхновена от контраромана на Хулио Кортасар "Игра на дама" и следва неговия принцип за взаимодействие между посетителя и творбата. Пространството има за цел да насочи вниманието на зрителя-участник върху въпроса как комуникираме в ежедневието си и колко важни са всички способи, с които се изразяваме. Лабиринтът дава възможността да се разгърнат множество символи чрез думи и предмети, използвани като средство в комуникацията ни. Тя ще бъде открита на 22 май 2024 г. и ще продължи до 2 юни 2024 г., а неин автор е Вилияна Карушкова. Младата артистка отбеляза, че думата Rayuela означава "игра на дама" и има различни преводи в испанския език.

"Преди няколко години се опитах да го прочета първо на испански и всъщност се оказа доста трудна задача, тъй като той е изключително многопластов. Това, което ме привлече в него е по-скоро визуалната му част, защото тя не съществува на повърхността, но романът може да бъде прочетен по няколко начина, което е красивото. Читателят сам избира как да подходи към произведението, дали от първа до последна страница, дали да чете главите по схемата, която е зададена от самия Кортасар, или да ги чете по свое собствено желание в свой собствен ред. Това беше най-интересното за мен, защото неговият подход е тотално различен от прочита на един роман и той го нарича "антироман", каза Карушкова.

По думите й произведението е разделено на две и във всяка глава се говори по различни теми - философия, музика, житейския и любовен път между двама души. Друго интересно е това, че авторът измисля свой собствен език, сподели Карушкова.

"Инсталацията е базирана на същия подход и всъщност можеш да преминеш през пространството от първа до последна точка, а можеш да го направиш и по свой собствен път - да се луташ, да се връщаш. В пространството ще има 7 артефакта, които сами по себе си са различни, с различен подход, различни материали. Имаме стъкло, имаме дрехи, имаме визуализации, фотография, видео. Книгата също присъства като артефакт и идеята е, че всеки предмет има една и съща цел, но тя е показана под различна форма. Много ми се иска хората сами да намират интересното във всеки елемент и предмет, и да могат те сами да си комуникират. За мен най-важното е да бъдат въвлечени в самото пространство и да открият нещо свое, тъй като както и в думите ние им предаваме значението, което сами усещаме", отбеляза артистката.

Тя посочи, че сме заобиколени от информация и комуникация и затова в днешно време има голямо разминаване между хората. Това се превръща в мащабен проблем и затова трябва да му обърнем внимание и да се замисляме по-често какво казваме. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" и ще се състои в Галерия "КО-ОП" на ул. Триадица. Входът е свободен.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00