Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С изложба и работилница за букви българи в Барселона отбелязват 24 май

Снимки: Arthost

"Присъединете се към нас, за да отбележим 24 май и да се потопим в красотата на думите през смисъла им, но и чрез тяхното изписване.">Така звуча част от поканата на българи в Барселона, които поддържат галерията ArtHost.

С подкрепата на Национална художествена академия в София и на Генералното консулство на Република България в Барселона програмата тази година предвижда изложба с калиграфски плакати от младата Жаклина Жекова и двуезични поетични четения от група "Баш" (Барселона) и издателска група "Ars and Scribens" (София).

От около 15 години в Каталунската столица има една къща, творческа резиденция, която непрекъснато прави мост между Барселона и София, представя български артисти пред публиката, разказа пред БНР Калина Павлова - една от организаторките.


Българското училище там чества 24 май, но за втора поредна година ентусиасти се опитват да компенсират липсата на достатъчно културни акценти точно на този ден.

В 3-дневната празнична програма на събитието е предвидена и работилница, в която малки и големи ще се докоснат до изкуството на изписването на буквите - кирилицата и глаголицата.

"С изкуство и култура успяваме да обединим общностите, като предлагаме различни неща, които са им интересни – допълни Павлова. – Колкото по-често се връщаме да организираме събития тук, толкова по-голям е отзвукът и повече идеи се зараждат за нови колаборации."

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново ограничават движението по "Хемус" заради ремонт на тунел "Топли дол"

Движението от 30-ти км до 47-ми км на АМ "Хемус" в двете посоки ще бъде ограничено за 4 часа в нощта на четвъртък срещу петък, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура“. Мярката ще бъде в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 28 февруари. Промяната в организацията на движение е заради обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел "Топли дол"..

публикувано на 26.02.25 в 10:18
Цвета Николаева

В столичния район "Красно село" графиците за сметоизвозване се актуализират всеки месец

Почистващата фирма, която обслужва "Красно село“ е измила всички основни улици и булеварди в района след снеговалежите. От днес започва и ново миене на пътните артерии, каза пред Радио София кметът на "Красно село“ Цвета Николаева. Тя добави, че тази година района е по-чист от всеки друг път. В тази посока районната администрация работи..

публикувано на 26.02.25 в 09:28

Значителна облачност над Западна България, с температура в София около 9°

Днес над Западна България ще бъде предимно облачно. Над Източна България ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от южната четвърт. Максималните температури ще бъдат предимно между 6° и 11°, в София - около 9°. Над планините в западната половина от страната облачността ще..

публикувано на 26.02.25 в 07:35
Срещата на френския президент Еманюел Макрон и Доналд Тръмп в САЩ

"Форум", 25.02.25: Срещата Тръмп-Макрон - разговор между двама глухи

В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..

публикувано на 25.02.25 в 18:15
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18