Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 22 до 28 юни

Кинофестивалът "Срещи на младото европейско кино" ще стартира с десето издание

Еви Карагеоргиу - продуцент и кинообразователен експерт

Кинофестивалът "Срещи на младото европейско кино" е посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години. Фестивалът ще отбележи своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени филми от 22 до 28 юни в София.

Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение "Арте урбана колектив", освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален кино концерт с филми и музика на живо и форум "Кино в училище”" посветен на ученици и учители.

Събитията ще се проведат в Зала "Славейков" на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на "Гьоте институт" и Кино "Кабана".

На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – "Вампир хуманист търси доброволец самоубиец". В него се проследява историята на една необичайна тийнейджърка вампир. Тя отказва да се храни, защото не иска да убива хора.

Тогава е и прожекцията на германския документален филм "Майдегол – среща с Разие" - момиче с мечта да бъде професионален боксьор, въпреки всички пречки, изправени пред нея заради афганистанския ѝ произход. Продукцията получи специална награда Generation 14plus на фeстивала "Берлинале" (2024).

Предвидена е и късометражна програма "Смелите деца" на 26 юни.

Три заглавия на млади режисьори представят различни истории, които поставят граници – реални и въображаеми, пред смелите деца. Това са "Афония" - на полската режисьорка Марта Новак, "На гроба на баща ми" на Жауаине Зентар и "Тъмна стая”"на Асли Байкал.

 На 27 юни най-малките зрители могат да видят селекция от шест френски анимационни филми с надслов "Магични животни и чудни истории".

В програмата на кинофестивала са включени и три филма, които представят предизвикателствата, пред които са изправени тийнейджърите. Това са унгарският "Обяснение за всичко" на Габор Рейс с награда на фестивала във Венеция, "Вълк и куче" и френският "Най-лошите", показан на фестивала в Кан.

На 28 юни фестивалът ще завърши с кино концерт "В облаците", който се осъществява в партньорство с инициативата "Синефония".

Под звуците на музиката от квинтета Станислав Арабаджиев (пиано), Кристина Хинова (цигулка), Мартин Ташев (тромпет), Димитър Карамфилов (бас) и Васил Вутев (барабани) ще бъде показана селекция от анимационни кинотворби.

Еви Карагеоргиу от екипа на сдружение Арте Урбана колектив, продуцент на кинофестивала "Срещи с младото европейско кино" и кинообразователен експерт, разказа повече в предаването "Радиокафе".

Какви са равносметките на прага на 10-ото издание?

"Десет години не са малко – успяхме да създадем и публика, която търси всяка година именно това предлагане – на тези филми, които знае, че не могат да бъдат видени никъде другаде и именно това преживяване – не просто да отидем, да гледаме кино и да си тръгнем, а винаги без значение какъв е филмът, за каква възрастова група е предназначен, има дискусия или работилница, среща с автор, среща с експерт по дадената тема, за да навлезем по-дълбоко, освен в темите и в кино езика – как ни говорят тези кадри, как ни говори образа, детайли, които всеки от нас може да възприеме по различен начин и именно затова е ценно да гледаме заедно, споделянето на тези различни гледни точки наистина може да промени начина по който мислиш и виждаш себе си и хората около теб", посочи Еви Карагеоргиу.

Кинообразование в училище

"От септември до юни месец сме активно в училище – създаваме киноклубове и включваме някои от тях в по-големи международни проекти, един от тях е "Киното – сто години младост", посочи тя и допълни, че тази година в проекта са участвали две ателиета от България, които в продължение на година са разработвали темата "Заснемане на другия – документалният жест", посветена на документалното кино.

"Научиха се как да снимат интервюта, как да снимат портрет, как да влязат в дълбокото, как да вникнат в душата на човека, когото интервюират, след като снимахме филмите, посетихме в Лисабон международен фестивал за деца от цял свят, от 14 държави, 42 ателиета се събрахме на едно място, където в рамките на 5 дни бяха показани филмите на всички деца – неописуема емоция за нас менторите и за всички деца", разказа Еви Карагеоргиу.

Тя разкри, че киноклубове по програмата "Кинообразование" в училище вече има в много български градове.

"На доста места сме, радваме се, че учителите припознават тази инициатива, искаме все повече това да се случва, затова организираме форуми и обучения за учители.

"Кино в училище" ще има и тази година на фестивала, на който каним всички учители, за да могат да видят резултатите от работата на киноклубове, с които сме работили. Ще дойдат деца и учители, за да представят работата си и да вдъхновят други", каза още Карагеоргиу.

Още аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05