Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се повиши качеството на висшето образование

Снимка: ica-bg.org

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) ежегодно участва активно в процедурата по подготовка на държавния план-прием за приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и прави проучване сред своите членове, като изпраща конкретни предложения към Министерството на образованието и науката (МОН). Резултатите сочат, че най-добре се реализират завършилите специалност "Медицина" – 95%, а на дъното е направление "Туризъм" с едва 21%. В туризма са необходими кадри, но със средно професионално образование като сервитьори, бармани, готвачи, администратори. Подробности разказа Росица Стелиянова от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

"Много са редки случаите, в които това, което ние сме предлагали е било съобразявано екипа на министерството. И то най-вече е по отношение на намаление на броя на приемани студенти по специалности, които не са търсени на пазара на труда и увеличаване на приема в други, които са търсени. Но най-важното, което за нас е основен проблем и откъдето вече тръгват всички останали проблеми е това, че броят на лицата, които е планирано да бъдат приети след завършено средно образование е равен, или малко по-голям от броя на реално завършващите средно образование", каза тя.

Тя изрази мнение, че начинът, по който е планиран приемът не позволява никаква конкуренция.


"Едно лице завършващо висше образование, което не е приложимо много често започва да работи като продавач-консултант. Това не е лоша професия, а напротив, ние имаме нужда от тези хора, но за тази професия не се изисква висше образование. Има специално професионално направление", отбеляза Стелиянова.  

"Администрация и управление" е една специалност "всичкология", която на практика също няма къде да се реализират студентите, които завършват. Те нито са юристи, нито икономисти, нито информатици, а от всичко учат по малко. Държавата на практика поема достатъчно лица, които са с различно образование, тя не поставя конкретно изискване да са завършили "Администрация и управление", отбеляза тя.

По думите й юристите и икономистите също са много и голяма част от завършващите не работят по специалността си. Бизнесът в момента се нуждае от инженерно-технически кадри, както и от математици, посочи Стелиянова и допълни, че машиностроенето и електротехниката са едни от най-големите приносители на БВП, както и едни от най-големите данъкоплатци. Освен това каза, че професиите на бъдещето не са хуманитарни, а са свързани с роботика, виртуална реалност и изкуствен интелект.

Стелиянова сподели, че част от мерките, които могат да бъдат предприети е на приоритетните специалности да отпаднат таксите и да им се дадат по-високи стипендии, докато на неприоритетните направления да се повишат таксите. Освен това да се популяризира мярката на сключване на договори с работодатели, които допълнително да им дават средства за стажуване при тях. Едно от оплакванията на фирмите е, че внасят данъци за обществено образование и очакват срещу това да получат качествени кадри, а се налага след това да инвестират допълнително. Освен това трябва да се засили връзката между бизнеса и университетите, категорична е тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

600 сядат на пл. "Славейков" за откриването на CULTURAMA

Шестото издание на CULTURAMA се открива този петък, на 21 юни в 18:00 часа на емблематичния столичен площад +Славейков+, на който ще бъдат осигурени 600 седящи места. След като през 2023 г. лайтмотивът беше „Птиците“, сега мотото е „ Water Live – музиката на водата!“ иподсказва достатъчно тематичната насоченост на събитията от..

публикувано на 18.06.24 в 15:47

Европейският съюз: Накъде след изборите за ЕП?

Днес се проведе конференцията “Европейският съюз: Накъде след изборите за ЕП?”, която се организира от Института за икономика и международни отношения и фондация „Фридрих Еберт“.  Специален гост на конференцията беше вицепрезидента на България г-жа Илиана Йотова. По думите й, българската позиция не е защитена на проведената вчера неформална среща в..

публикувано на 18.06.24 в 15:07

Стремим се Читалище "Братство 1869" да бъде еталон за високо качество на образование и култура

Сред важните гости в съвместния ефир на Радио София и Радио Благоевград беше Иван Андонов – председател на Народно читалище "Братство 1869", екс-председател на Общинския съвет в Кюстендил, днес общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и духовно развитие. В разговора акцентирахме върху спорта, конкретно върху..

публикувано на 18.06.24 в 14:59

Изложбата, която отделя философията от битовото

На 13 юни 2024 г. от 18:00 ч. в галерия "УниКредит Студио" (София, пл. "Св. Неделя" 7) се открива изложбата на Венета Рангелова - Things that bother me on a daily basis. (Нещата, които ме притесняват ежедневно). Създадена като типографски проект, тя цели да провокира в посетителите секунди забавяне, вглеждане навътре, размисъл върху..

публикувано на 18.06.24 в 14:53
Емил Бранчевски

Кметът на район "Илинден" отрече да има фирма в Англия

Общински съветници от ПП-ДБ-Спаси София предупредиха, че кметът на столичния район "Илинден" Емил Бранчевски, избран от листата на "Спаси София", може да бъде освободен от поста заради регистрирана на негово име фирма.  В понеделник в администрацията на столичния район "Илинден" е постъпило уведомление от Общинската избирателна комисия -..

публикувано на 18.06.24 в 14:24
Емануела Дюлгярска - отдел

Богата културна програма в Кюстендил през юли и август

Емануела Дюлгярска-Миланова е дамата, която е с ресор "Култура" в Община Кюстендил. Тя разказа за това как Кюстендил се готви да отпразнува ежегодния Празник на черешата със жителите и гостите на града. "Смея да кажа, че с изключително малко средства и ресурс в рекламно отношение, празникът достигна една много естествена популярност,..

публикувано на 18.06.24 в 13:32

Сцена за млади изпълнители в Красно село

Общинският културен институт (ОКИ) "Красно село" е подготвил изключително любопитна селекция от групи, сред които има и оркестър. Програмата е насочена към младите хора, като цели да ги приобщи към хубавата музика, а концертът ще се състои на откритата тераса пред културния институт. Подробности разказа ръководителят на ОКИ "Красно село" Ивелина..

публикувано на 18.06.24 в 13:25