През 2024-та Суверенния Малтийски орден отбелязва 30 години от установяването на дипломатически отношения с Република България.
По този повод в София се организира Международна конференция "Дипломация и хоспиталиерна мисия", която ще се проведе на 27 юни (четвъртък) от 9:30 ч. в Аулата на Софийския университет "Св .Климент Охридски".
По този повод специални гости в БНР-Радио София бяха посланикът на Малтийския орден в страната ни – Н. Пр. Урсула Хофтер Дзуколи и Ива Михайлова – заместник -ръководител на Мисията в България.
"За мен е голяма чест, че именно днес, когато е нашият национален празник на св. Йоан Кръстител, за първи път съм в Българско национално радио", посочи тя.
Малтийският орден е основан реди 930 години в Йерусалим от средновековни рицари представители на различни Европейски нации – германци, италианци, испанци и французи в помощ на обикновените поклонници, които пристигали в града след дълго пътуване, изранени от пътя, без има къде да спят. Така рицарите, които произхождали от богати семейства, решили да направят първата болница и да приютят в нея всички поклонници, разказа НпУрсула Хофтер Дзуколи.
Повече за древната история на Малтийския орден, може да проследите в разговора.
В по-нови времена орденът се установява в Рим под егидата на Ватикана. За да осъществи своите стратегически цели, император Наполеон е искал да завоюва Малта. Малтийският орден е отказал да участва във войната между католици и християни, затова те си тръгват от о. Малта, оставяйки го на Наполеон.
Малтийският орден е съставен от различни нации, но няма население, в смисъл на държава, а се състои от 13 500 хил. членове, за които съществува условието да бъдат католици. Освен членовете, в ордена има и хиляди доброволци.
Орденът има много малка екстрена територия в рамките на италианската република, разказа още посланикът. Ръководна функция в Малтийския орден изпълнява Суверенния съвет, ръководен от Великия магистър, който доскоро е трябвало да отговаря на условието да бъде европеец, католик и да има обети за бедност, за целомъдрие и послушание. Настоящият Велик Магистър е канадец от Отава, силно религиозен, монах от много години.
Хронологията на отношенията с България е продиктувана от геополитическите събития. Отношения между Малтийския орден и България са могли да бъдат установени едва след падането на Берлинската стена, изтъкна Н.Пр. г-жа Урсула Хофтер Дзуколи. Началото на официалните дипломатически отношения датират от 11 ноември 1994 година. В страната ни Суверенния Малтийски орден е познат с редица благотворителни проекти, свързани с болнично оборудване на различни медицински центрове, грижа за бездомни, бежанци и нуждаещи се през зимните месеци, актуални проекти: "Творческа ваканция" и "Програма за развитие на младежи, живеещи в социални домове". Проектът "Пожелай си нещо", инициатива на Малтийският орден, е изготвен за тяхната професионална реализация.
Малтийският орден има един девиз – Защита на вярата и помощ към бедните и болните.
Международната конференция "Дипломация и хоспиталиерна мисия“ има за цел да отбележи 30 г. от дипломатическите отношения с България, да направи събитието по-видимо, за да бъде и Суверенният Малтийски орден по-познат в България, поясни НП Урсула Хофтер Дзуколи.
По повод годишнината ще бъде издадена и специална пощенска марка.
Чуйте още за програмата на предстоящото събитие, от разговора на Боян Бочев.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..