Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Снимка: БЛС

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари. Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% на вербална. За около половината от пациентите (47%) обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия. А близо една пета (17%) са на мнение, че агресивното поведение на пациентите спрямо лекарите може да доведе до по-бърз преглед. 5% от запитаните посочват, че са ставали преки свидетели на физическа агресия, проявена към лекар, което се равнява на около 250 хил. души.

Близо една пета споделят мнението, че агресивното поведение на пациентите спрямо лекарите може да доведе до по-бърз достъп до преглед, като най-убедени в това са хората със средно и основно образование. Дискусията е озагалавена "Насилието над лекари – причини и възможни решения" и е организирана от Българския лекарски съюз. Модератор е д-р Иван Маджаров – Председател на УС на БЛС. Повече подробности разказа Димитър Ганев, представител на социологическа агенция "Тренд".

По думите му процентът на лекари жертва на физическо и вербално насилие е доста притеснителен - 10%, или 3200 души.

"Това, което ми направи впечатление е високият процент от хора, които казват, че лекарите си го заслужават. Това означава, че има хронично напрежение поради серия от фактори, което трупа някаква агресия, която се излива по този начин. Освен за физическа, изключително високи са процентите и на вербална агресия", каза той.

Ганев отбеляза, че някои от системните проблеми са чакане пред кабинетите, неудовлетвореност от организацията на работата и на последно място отношението на лекаря към пациента. Също така към медиците има свръх очаквания и когато те се разминат с реалността, това също поражда напрежение. Освен това проучването сочи, че само 13% от българите имат позитивно отношение към здравната система.


На дискусията е присъствала и Пенка Богданова, прокурор във Върховната прокуратура, която е представила данни във връзка с делата свързани с насилие и агресия към лекари. Тя отбеляза, че според законодателството актовете на агресия трябва да бъдат санкционирани.

"В най-тежките форми на посегателство законодателят включи медицинските специалисти в групата на лица, които се ползват с по-висока степен на защита от обичайните случаи. Тоест, наред с магистратите, наред с полицейските служители, с учителите и въобще с лица, които са по-уязвими. В прокуратурата образуваните досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти, говоря за физическа агресия, за последните три години са общо 39. За съжаление се установява една слаба, но устойчива тенденция на повишаване. Тези случаи са били 10 през 2021 г., 13 през 2022 и 16 през 2023 година.В съда прокурорите са внесли 33 досъдебни производства за такива случаи срещу 37 лица. Общо санкционираните лица са 32, а пострадалите медицински работници от тези случаи са общо 43-ма", каза Богданова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00