В първия ден на юли Нов симфоничен оркестър ще представи една класическа (във всеки смисъл на тази дума) програма. Започва с увертюра „Егмонт“ на Бетовен и завършва с една симфония, солидна и монументална като катедрала – Четвъртата на Брамс.
Между тях красиво е разположен един от концертите на Моцарт (номер 21 в до мажор) – тук солист е едно по-малко познато за широката публика име, едновременно елегантно и непосредствено присъствие в лицето на Инес Симеонова.
За първи път Инес Симеонова изпълнява този концерт преди 2 години - със Симфоничния оркестър в Пазарджик, а в началото на 2024-та - със Симфониета Шумен. „Вече си има път този концерт, оживявал е през мен“ – казва с усмивка пианистката.
Родена е в Добрич. Музиката влиза в живота ѝ, когато е на 5.
„Майка ми провокира тази страст да пламне у мен – разказва Инес – В началото всичко е било като на игра, но лесно ми е тръгнало“.
След 4 класа кандидатства в музикалните училища във Варна и София и едва на 11 се оказва в столицата.
“Нямам спомен да ми е било трудно, беше някак естествено, всичко ми беше интересно, другите деца ме приеха, музиката ми вървеше.“
Изключително щастлива е, че ще свири точно с Нов симфоничен оркестър:
„Това е един от най-най-любимите ми оркестри. Музикантите му свирят винаги с толкова енергия и заряд. Изборът им на програми винаги е много добър. И тук има една малка история – в деня, в който Юлия Христова ми се обади да ме покани да свиря в този концерт (и направо щях да падна от стола от радост) и ми разказа цялата програма, аз точно същата сутрин си бях пуснала Четвъртата симфония на Брамс“.
Кой друг концерт би си избрала да свири с оркестър Инес Симеонова? – „в момента точно, Равел за лява ръка“.
Камерната музика е „моята друга голяма страст. Тази година изпълних два клавирни квинтета (Брамс и Бридж), свирихме с един приятел на две пиана, като едното беше настроено с четвърт тон надолу – тотално съвременно, не се беше чувало досега в България, свирихме Вишеградски и Чарлаз Айвс. Най-скорошният концерт беше с цигуларя Ивайло Данаилов в Полския културен институт, представихме две сонати от Грацина Бацевич, отново по-рядко изпълнявана у нас музика“.
Фотографията е друга голяма страст на Инес Симеонова, даже през октомври в Русе предстои първата ѝ изложба „Музикално-визуални образи“.
Но първо елате да чуете Инес Симеонова на 1 юли в зала България с Нов симфоничен оркестър с диригент Петко Димитров.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от европейското си турне през 2025 година. Новината съобщи днес промоутърът на певеца. Концертът на Род Стюарт ще е на 11 декември 2025 г. в Зала Арена 8888 София, където световната звезда ще..
В красива и нетипична концертна програма ще ни потопи съставът на Софийската филхармония "Кварто квартет" с необятната музика на Моцарт. Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19.00 часа. Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер за струнни инструменти. Това..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото. Гост-диригент е Константин Добройков, а програмата ще започне с..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска . Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото . Гост-диригент е Константин Добройков , а програмата ще започне с..
Нидерландската певица Naomi Sharon представя музиката си на фестивала "Евросоник". 29- годишната изпълнителка е сред 15-те номинирани артисти на наградите MMEA. Наоми е родена в Ротердам - градът, който формира нейния музикален вкус и оказва влияние върху творчеството й, в което откриваме елементи и от карибските й корени. Именно..
Софийската опера и балет започва 2025 годна с операта на Джакомо Пучини “Турандот”, с дебют на Александрина Пендачанска в ролята на мистичната китайска принцеса Турандот на 10 януари, а на 11 януари в същата роля, ще чуем Габриела Георгиева. Постановката на акад. Пламен Карталов заслужено се радва на най-високи оценки и нестихващи аплодисменти..
Стартира националната анкета "Музикант на годината 2024" на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт" на БНР. 34-тото издание на допитването ще се проведе по новия регламент в три етапа: До 28 януари всеки може да направи по едно предложение във всяка от петте категории: Музикант на годината Млад музикант на годината..