За новите правила при избора на изпълнителни директори и управителни съвети на общинските дружества, от "ПП-ДБ" (Спаси София) заговориха преди две седмици, след като обявиха, че шест са с ръководства, чийто мандат е изтекъл още през 2022 г. Това са "Топлофикация - София ЕАД", Центърът за градска мобилност, "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт", "Метрополитен" и "Софинвест". За тях предстои да бъдат обявени конкурси, но оценката и подбора на кандидатите трябва да се случи по новите критерии и процедури. След обсъждането сред политическите групи в СОС и разглеждането на двата доклада в комисии - този за новата методология при избора на ръководства за общинските дружества и обявяването на конкурса за споменаваните шест, прогнозите са те да бъдат одобрени от местния парламент на следващото му заседание, в средата на юли месец. Общинският съветник от "ПП-ДБ" (Спаси София) Симеон Ставрев даде подробности по темата.
"Четири от тези шест дружества са свързани с транспорта, годишно през тях минават 505 милиона лева, което е една пета от бюджета на София. Освен, че са им изтекли мандатите алармирам тук, че положението в столичния автотранспорт е най-страшно, където има сигнали, че не сме сигурни дали въобще ще може да бъде спазено разписанието на автобусите от есента. Наложително е там нещата да бъдат променени бързо. Не на последно място искам да кажа също, че по съвети на директорите на тези дружества ще започнат да правят конкурс за обществени поръчки за 1 млрд. лв. за 500 бройки подвижен нов състав. Така, че ако днес бъде прието това решение в общинския съвет, тези съвети на директорите освен, че ще разполагат с 505 млн. лв. на година, ще трябва да преценят как най-добре да бъдат похарчени тези 1 млрд. лв., за да може градският транспорт да получи нови и комфортни превозни средства", каза той.
Групата на "ПП-ДБ" (Спаси София) в Столичния общински съвет е внесло доклад в деловодството на местния парламент, който предстои да бъде разгледан. По темата говори и зам.- председателят на СОС и част от групата на вносителите Бойко Димитров.
"На първо място ние правим много по-прозрачна процедура. В проекта на решение е записано, че всички бизнес програми на кандидатите ще бодат публикувани след края на процедурата, както ще има и излъчване на устните събеседвания, които са ключова част от нея. Така, че всеки граждани да може да знае на каква основа са направени оценките от комисията. Да може да се запознае с програмата на всеки кандидат и с отговорите на въпросите, които е дал всеки кандидат. Другото ключово нещо е, че за първи път ние в самото решение много ясно разписваме цялата методика за оценка. Докато при досегашните конкурси е имало едни общи пожелания на база на какво ще се оценява, в момента в проекта за решения абсолютно ясно са описани точните критерии, по които ще се оценяват бизнес програмите, на каква тематика ще бъдат задавани въпросите към кандидатите и съответно по какъв начин ще бъдат оценявани техните отговори. Третото е, че създаваме много добри условия за да постигнем максимално конкурентна процедура. Залагаме минимални срокове за предоставяне на бизнес програмите, тъй като досега е имало случаи когато са заседавали само 14 дни за подготовка на бизнес програмите от кандидатите. В момента ние залагаме минимум 30 дни, за да има достатъчно време всеки професионалист да може да подготви една добра бизнес програма и съответно после да я предложи на комисията", заяви Димитров.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..