"Категорично сме удовлетворени от изводите, които направи вицепремиерът и министър на финансите г-жа Людмила Петкова. Тя подробно обясни какво се случва на зададения въпрос от депутат. Отговорът беше, че извършеният анализ е доказал няколко неща. Първо, търговската надценка се движи и в момента и на свободния пазар в рамките на 15% от търговец към краен потребител. Второто нещо, което каза и което обуславя защо не е възможно мярката да влезе в сила от 1 юли, това е административната невъзможност тя да бъде въведена. Това е така, защото има юридически празноти, което са свързани с факта кой ще изпълнява контрола, коя институция, по коя методология ще се следи изпълнение на законодателството. Какви ще са санкциите при неизпълнение и най-вече какво би могло да се случи, ако пазарът бъде изкривен", каза тя.
По думите й най-добрата новина е свързана с факта, че чл. 5 ал. 15 от Закона за Данък добавена стойност няма да влезе в сила. Очакванията са той да бъде отменен по административен ред.
"За сега добрата новина е, че на пазара на хляб, най-евтиният хляб "Бял", "Добруджа" и "Типов" ще бъде гарантирано достъпен до всички български потребители. Но най-вече към тези 70% от българските потребители, които са над 3 милиона души, които употребяват този хляб ежедневно", сподели Кукушева.
Дали мярката за нулево ДДС върху хляба ще остане трайна?
"Много е рано да говорим за това. Мисля и очакваме, че в края на годината, когато се гласува Бюджет 2025 икономическите анализи ще докажат, че всъщност държавата не губи от някакво имагинерно събиране на ДДС на хляба, което беше в рамките на 30 милиона. Сега постъпленията от косвените данъци са много по-големи. Ликвидира се сивият сектор и най-важното - има директно отражение върху джоба на потребителите, които не плащат 20% върху цената на хляба", каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..