Организатор на форума е Фондация „София диша“. Пред Радио София изпълнителният директор на фондацията Суни Данаджъ обясни, че от държавите-членки на Европейския съюз, България е една от последните страни, която е останала без подобен форум.
„Има най-различни събития за съвременно изкуство, които се правят, но такъв форум точно няма. Считаме, че е време да се заявим и ние на картата на събитията в Европа. Такива изложения насърчават креативността, празнуваме културата, даваме възможност както на артисти, така и на галеристи, изобщо цялата гилдия, да може да обмени опит“, каза Суни Данаджъ.
Тя добави, че основната идея на Sofia Art Fair е да предизвика и развие пазара на изкуството, да дефинира тенденции - за автори, куратори, колекционери, критици, зрители, анализатори, медии. Стремежът на инициативата е да обедини представители на бизнеса от различни държави и на международната професионална общност.
„Ние искаме да разширим публиката и да стигнем и до хора, които до този момент просто са чували за съвременно изкуство, но не живеят активно с него. Целта на събитието е да стигне и до тези хора, които знаят за съвременното изкуство, но не са толкова запознати“, посочи тя.
Петчленно международно жури от доказали се куратори и изкуствоведи - Теодора Константинова, Радослав Механджийски, Мартина Йорданова, Йохан Густавсон (Нидерландия) и Нина Кшайдер (Австрия), селектира галериите и колективите.
„На фокус са визуалните изкуства. Те обикновено са на фокус, когато говорим за събития от подобен мащаб. Art Fair имат принципно за цел да покажат и да създадат връзки между публики и частни галерии. В случая става дума за частни галерии, които се занимават с продажба на изкуство. Много се радвам, че вече има готовност подобно събитие да случи и тук, в София“, каза изкуствоведът и член на журито, селектиращо участниците Мартина Йорданова.
В основното изложение Sofia Art Fair ще представи 30 български и чуждестранни галерии и колективи, и над 60 автори.
Във форума са предвидени и съпътстващи събития, които се фокусират върху теми като изкуствения интелект и виртуалната реалност, хоризонтите и предизвикателствата, които технологията разкрива пред творците и културата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...