Организатор на форума е Фондация „София диша“. Пред Радио София изпълнителният директор на фондацията Суни Данаджъ обясни, че от държавите-членки на Европейския съюз, България е една от последните страни, която е останала без подобен форум.
„Има най-различни събития за съвременно изкуство, които се правят, но такъв форум точно няма. Считаме, че е време да се заявим и ние на картата на събитията в Европа. Такива изложения насърчават креативността, празнуваме културата, даваме възможност както на артисти, така и на галеристи, изобщо цялата гилдия, да може да обмени опит“, каза Суни Данаджъ.
Тя добави, че основната идея на Sofia Art Fair е да предизвика и развие пазара на изкуството, да дефинира тенденции - за автори, куратори, колекционери, критици, зрители, анализатори, медии. Стремежът на инициативата е да обедини представители на бизнеса от различни държави и на международната професионална общност.
„Ние искаме да разширим публиката и да стигнем и до хора, които до този момент просто са чували за съвременно изкуство, но не живеят активно с него. Целта на събитието е да стигне и до тези хора, които знаят за съвременното изкуство, но не са толкова запознати“, посочи тя.
Петчленно международно жури от доказали се куратори и изкуствоведи - Теодора Константинова, Радослав Механджийски, Мартина Йорданова, Йохан Густавсон (Нидерландия) и Нина Кшайдер (Австрия), селектира галериите и колективите.
„На фокус са визуалните изкуства. Те обикновено са на фокус, когато говорим за събития от подобен мащаб. Art Fair имат принципно за цел да покажат и да създадат връзки между публики и частни галерии. В случая става дума за частни галерии, които се занимават с продажба на изкуство. Много се радвам, че вече има готовност подобно събитие да случи и тук, в София“, каза изкуствоведът и член на журито, селектиращо участниците Мартина Йорданова.
В основното изложение Sofia Art Fair ще представи 30 български и чуждестранни галерии и колективи, и над 60 автори.
Във форума са предвидени и съпътстващи събития, които се фокусират върху теми като изкуствения интелект и виртуалната реалност, хоризонтите и предизвикателствата, които технологията разкрива пред творците и културата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..