Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев":
Може ли изкуството да промени човек? Когато не се възпитава публика, залите са празни.
Пръв гост е проф.Борислава Танева:
"Смисълът вече четвърта година е, да създаваме условия за реализация на младите колеги. Фестивали има много, но като аудитория и изпълнители няма друг, насочен изцяло към младите.. Как тези прекрасни млади същества да станат известни? С удоволствие се занимавам с тях. Много е трудно да се намерят творби за включване на най-млади в оркестър и колеги ми казваха "пиши, пиши". Адски ми е интересно. Благодарна съм и на родителите."
Костадин Бейков от "Спектрум" разказва за предстоящето им участие:
"В групата всеки има своята роля. Моята е репертоара, аранжиментите, част от авторските композиции. Имаме чудесен баланс отговорност-идеи-инициативност. С голяма част от колегите сме вече над 12 години, научили сме си силните страни. Обединени сме от обща цел и различията ни ѝ отстъпват. Когато запеем, нещо винаги се поправя. Има защо да сме заедно. В програмата имаме авторски композиции, фолклорни обработки, нови - важно е публиката да може и да се отпусне, и да бъде след това провокирана."
Д-р Елена Чолакова ръководи катедра по пиано в Университета Емори (Атланта):
"Започнах като повечето пианисти на 5 години. За съжаление повечето от моите съученици заминахме, години нямахме връзка един с друг, след Арканзас отидох в Чикаго и сега съм в Джорджия. 4 от моите ученици са тук с мен. Всеки щат е като малка държава, хора, желания, интереси. В Атланта музиката също е на много високо ниво, всяко едно нещо, които сме искали да направим е станало.
Тук е най-различният свят, където съм водила мои ученици. Дисциплината, на която се научих в Пловдив много ми помогна в Америка. Да имам връзка със следващото поколение ми е най-хубавото. Учениците ми завършват бакалавър по артистични науки и после пиано. Но след завършването си, отиват в медицина, пишат програми за ИИ, занимават се с икономика и математика. Успяват да го направят добре.
На майсторските класове проф.Танева преподава на моите ученици и обратното. Гледаме напред към по-големи сцени. Грейс и Джеси са мои ученички. Може би това е последния досег на Грейси с пианото, започва медицина."
"Много съм благодарна на Университета за възможността да се занимавам с музика. С нея не се стресирам. Сигурна съм, че музиката е свързана с медицината - музикотерапията е много разпространена." (Грейс) (Джеси): "Много е красиво, спокойно, храната е чудесна." И още ученици - Сатвик Елаявали и Санджей Айяр: "Разучавам отделни области на медицината, може би ще отида към ендокринологията. Музиката има терапевтичен ефект - ще съветвам пациентите си, музиката да е техният път през трудностите." (
Вирджиния Спиридонова (пианист) е сред най-младите участници във фестивала:
"Удоволствие е да свириш Бах с оркестранти. На първото издание на "Солинария" бе първото ми участие с оркестър. После осъзнах, че да си солист е по-хубаво. Притеснявам се само като пея. Като хоби - К-поп. Иначе Шопен, Дебюси, Бах.
Финалът е с инж.Зоя Калафатева от организацията на фестивала:
"Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още позициониране." (слушаме и откъс от концертно изпълнение от фестивала на Емануил Иванов - сюита Кармен, Бизе - Бузони).
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..