Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия колектив Lampa Collective. Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube, слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да откриете в специалните промоционални съдържания в Instagram, Facebook и TikTok.
Дигиталната поредица има за цел да постави артистите под “светлините на Лампата”, като ни пренесе в студиото, където ставаме свидетели на творческия процес на талантливите български музиканти - виждаме как те творят, импровизират и експериментират, за да ни предложат неповторимо музикално изживяване. Всяка сесия пък завършва с интервю с артистите, в което те споделят своето вдъхновение, разказват ни за инструментите и техниките на своето творчество, разширяват музикалните ни хоризонти със своите идеи и истории от сцената и студиото.
“Във всяка от музикалните сесии на Lampa Sessions се стремим да превърнем записания аудио-визуален материал в ценен документ и моментна картина на част от експерименталната музикална сцена в България, като запознаваме публиката със собствените музикални проекти и най-личните музикални идеи на петима страхотни артисти”, споделя Никул Георгиев, творческият вдъхновител на поредицата.
“Естетиката на проекта и идейната концепция се фокусира върху интимното преживяване по време на създаването и студийния запис на музиката, като допълващите интервюта предвидени в проекта доближат аудиторията още по-близо до света на артиста”, добавя още той.
Проектът Lampa Sessions стартира през месец февруари 2024 г. и успява в амбициозната си задача да доведе българската експериментална музика до публиката - изпълненията и видеоклиповете от дигиталната поредица са генерирали над 200 000 гледания до момента във всички платформи, в които се разпространяват, а съдържанието от проекта е достигнало до аудитория от над милион души онлайн. Основна роля за това има и екипът, който от Lampa Collective са селектирали:
За проекта за звука се грижи Явор Зографски - продуциращ под псевдонима SMYAH и работещ по своя любопитен проект, преплитащ музикални картини с фотографии - Sound in Picture. Декорът на всеки епизод от Lampa Sessions е уникален, вдъхновен изцяло от артиста и е дело на художничката, сценограф и дигитален артист Яна Меламед, водещ на поредицата е Иван Врамин - писател на свободна практика с множество публикации в някои от основните онлайн издания в България, сценарист в независими кино проекти, копирайтър, поет, редактор и автор в kinematograf.bg.
Ето и кои са петимата герои в Lampa Sessions:
Поредицата стартира с перкусиониста Петър Йорданов - Бъни, който ни представи своя проект - BunyVerse, включващ композиции и импровизации на сравнително новия музикален инструмент ханд-пан.
Георги Божинов - Flying Person пък ни потопява в микс от звуци от природата и космическия ембиънс от синтезаторите му, като в специално подбрания си сет за Lampa Sessions той представя свои нови композиции, вдъхновени от негови пътувания и вълнуващи преживявания в Африка, в които интегрира и “полеви” записи, запечатали звуците в джунглата.
Епизод 3 на Lampa Sessions ни среща с Мирян Колев - E.U.E.R.P.I. - български музикант, композитор и мултидисциплинарен артист, който твори в стиловете експериментална, електроакустична, ембиънт и импровизационна музика. Неговото изпълнение за Lampa Sessions е минималистично, атмосферно и дискретно психеделично, с голяма доза импровизация, в която ни запознава и със своя ръчно изработен дървен инструмент - кутия.
Вдъхновяващата челистка Магдалена Петрович се включва в Lampa Sessions с експериментален сет на живо, с нови интонационни техники, съчетавайки виолончелото с лууп машина, бийтбокс и различни звуци, потапяйки ни в музикално пътешествие през интерпретации на джаз стандарти, поп хитове, рок химни и нейни оригинални композиции.
Най-младият артист в Lampa Sessions е специалният гост в последния епизод на поредицата - Лютеница / LTNC ни отнася със заразителното си творчество, в което е винаги вярна на себе си - на своите чувства, емоции, вдъхновение. Нейното участие е истински майсторски клас по музикална магия - забавна и с много импровизация. Тя обожава българския фолклор, използва хип-хоп бийтове, електроника, рок, поп – всичко, което я вдъхновява, намира своя път в нейната музика.
Проектът Lampa Sessions” се реализира с финансовата подкрепа Национален фонд “Култура” по програма “Създаване”.
Чуйте разговора на Боян Бочев с Никул Георгиев, за да разберете повече за алтернативните артисти и развитието на алтернативната музикална сцена с днешна дата в България. Днес е възможност и на живо да се срещнем с екипа на Никул Георгиев, които организират специален концерт. Подробности в звуковия файл.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..