Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Снимка: Архив

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план (ОУП) тези терени са обозначени с термина "далекоперспективни зони" (ДПЗ) и общата им площ е 66 200 дка. Те са по Южната дъга на Околовръстния път, край селата Лозен, Бистрица, Мало Бучино, Иваняне, както и в северните райони на общината.

Главният архитект на София арх. Здравко Здравков каза по време на дискусия, че според него срокът за ограниченията трябва да бъде удължен и се надява да има работещо Народно събрание, за да поправи закона. Подробности разказа арх. Любо Георгиев, Екипът на София.

"Това е едно решение, което вече е отлагано поне един път в историята назад, решение за още повече застрояване. То засяга възможността над 66 хил. дка. да си сменят предназначението, което значи да станат от земеделска земя в такава, подходяща за застрояване, от бивша индустриална също в такава, подходяща за застрояване. Често това значи или за жилища, или за офиси. Има един дял от тези предвидени 66 хил. дка., които са от земеделска земя да станат паркове. Има го и този казус, не всичко е за строителство на сгради", каза арх. Георгиев.


Той посочи, че това са огромни територии, като една не малка част, която попада в тази графа е бившият комбинат "Кремиковци". Казусът там е голям, поради изградената инфраструктура, която трябва да бъде обновена. Досегашната практика е инфраструктурата да бъде изграждана от инвеститорите, като при по-големите проекти е нужно да бъде изградена и социална инфраструктура тип детска градина и др. Това в момента няма да е възможно, освен ако инвеститорите в тези терени ще могат да изградят цялата довеждаща инфраструктура.

"Това ни свежда до въпроса защо се стига до такива ситуации. Цялата идея на тези далекоперспективни зони е била след като е усвоен целият друг капацитет за застрояване да се отворят и нови възможности. Само че той е заложен 2007-2009 година при създаването на ОУП и е огромен, все още не сме го изчерпали. Той е толкова голям, че ако бъде построено всичко и то само за жилища в София ще има жилища за още 1 милион души", каза арх. Георгиев.

Той подчерта, че амбицията на този план е надскочена и той е окастрен още от самото си създаване, защото за разпределението на ресурсите за инфраструктура не е помислено. Арх. Георгиев отбеляза, че трябва да се помисли за променя на ОУП, тъй като условията откакто той е създаден са се променили.

Кремиковци

"Много често се подценява мениджмънският аспект на пространството и парите, а те са ключови за да се изгради и да се поддържа една добра среда. В случая с тези далекоперспективни територии, които дойдоха и вече са близкоперспективни,  решението е да се въведе такса "благоустройство". Това не е данък и не е свързан с приходите и доходите на гражданите, а е свързан с намеренията на инвеститорите и желанието за инвестиции. И в момента инвеститорите плащат реализацията на инфраструктурата, но става по един много нелегален начин. По-скоро идеята на тази такса е тя да бъде свързана със степента на изграждане на инфраструктура", каза арх. Георгиев.

Той отбеляза, че такса "благоустройство" е била предложена още през 2007 година при съставянето на ОУП и тогава е била отменена, като логиката е била да не се пречи на частните инвестиции, отбеляза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24

Световни музикални виртуози на една сцена на "Pravets Art Nights"

На 19 и 20 юли 2024 г. в Правец ще се проведе "Pravets Art Nights". Музикалната програма и тази година е дело на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Първият концерт е на 19 юли, а вечерта е посветена на музиката на Гершуин. Заедно с оркестъра на Филхармонията, ще чуем и виртуозния немски пианист Себастиан Кнауер, каза пред Радио..

публикувано на 16.07.24 в 13:21
Никул Георгиев

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални  музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия  колектив Lampa Collective.  Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube,  слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да..

публикувано на 16.07.24 в 12:30

Родопската теснолинейка с атракционни пътувания от Септември до гара Цветино всеки уикенд на юли

Атракционни пътувания с ретро-теснолинейката по живописните маршрути на линията от град Септември до гара Цветино предлагат от БДЖ всеки уикенд на юли. Едно от имената, които стои зад идеята е това на Кристиан Ваклинов. Пред Радио София той разказа, че преди 20 години група ентусиасти, служители на държавните железници, решават с много..

публикувано на 16.07.24 в 11:29

На 16 юли почитаме Света мъченица Юлия

На 16 юли Православната църква чества паметта на Света мъченица Юлия.  Св. Юлия била родом от Картаген. Произхождала от бележит род. Родителите ѝ били християни и ѝ дали християнско възпитание. Когато персийците покорили Картаген, те отвлекли много народ. И малката Юлия била между пленниците. Купил я някой търговец езичник в Сирия. Много настоявал..

публикувано на 16.07.24 в 09:06