Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Снимка: Архив

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план (ОУП) тези терени са обозначени с термина "далекоперспективни зони" (ДПЗ) и общата им площ е 66 200 дка. Те са по Южната дъга на Околовръстния път, край селата Лозен, Бистрица, Мало Бучино, Иваняне, както и в северните райони на общината.

Главният архитект на София арх. Здравко Здравков каза по време на дискусия, че според него срокът за ограниченията трябва да бъде удължен и се надява да има работещо Народно събрание, за да поправи закона. Подробности разказа арх. Любо Георгиев, Екипът на София.

"Това е едно решение, което вече е отлагано поне един път в историята назад, решение за още повече застрояване. То засяга възможността над 66 хил. дка. да си сменят предназначението, което значи да станат от земеделска земя в такава, подходяща за застрояване, от бивша индустриална също в такава, подходяща за застрояване. Често това значи или за жилища, или за офиси. Има един дял от тези предвидени 66 хил. дка., които са от земеделска земя да станат паркове. Има го и този казус, не всичко е за строителство на сгради", каза арх. Георгиев.


Той посочи, че това са огромни територии, като една не малка част, която попада в тази графа е бившият комбинат "Кремиковци". Казусът там е голям, поради изградената инфраструктура, която трябва да бъде обновена. Досегашната практика е инфраструктурата да бъде изграждана от инвеститорите, като при по-големите проекти е нужно да бъде изградена и социална инфраструктура тип детска градина и др. Това в момента няма да е възможно, освен ако инвеститорите в тези терени ще могат да изградят цялата довеждаща инфраструктура.

"Това ни свежда до въпроса защо се стига до такива ситуации. Цялата идея на тези далекоперспективни зони е била след като е усвоен целият друг капацитет за застрояване да се отворят и нови възможности. Само че той е заложен 2007-2009 година при създаването на ОУП и е огромен, все още не сме го изчерпали. Той е толкова голям, че ако бъде построено всичко и то само за жилища в София ще има жилища за още 1 милион души", каза арх. Георгиев.

Той подчерта, че амбицията на този план е надскочена и той е окастрен още от самото си създаване, защото за разпределението на ресурсите за инфраструктура не е помислено. Арх. Георгиев отбеляза, че трябва да се помисли за променя на ОУП, тъй като условията откакто той е създаден са се променили.

Кремиковци

"Много често се подценява мениджмънският аспект на пространството и парите, а те са ключови за да се изгради и да се поддържа една добра среда. В случая с тези далекоперспективни територии, които дойдоха и вече са близкоперспективни,  решението е да се въведе такса "благоустройство". Това не е данък и не е свързан с приходите и доходите на гражданите, а е свързан с намеренията на инвеститорите и желанието за инвестиции. И в момента инвеститорите плащат реализацията на инфраструктурата, но става по един много нелегален начин. По-скоро идеята на тази такса е тя да бъде свързана със степента на изграждане на инфраструктура", каза арх. Георгиев.

Той отбеляза, че такса "благоустройство" е била предложена още през 2007 година при съставянето на ОУП и тогава е била отменена, като логиката е била да не се пречи на частните инвестиции, отбеляза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04