Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки има лична история, свързана с четенето

Деси Иванова
Снимка: радио София

Има ли разлика между купуването и четенето на книги? И за консуматорската тенденция, която се засилва от все по-атрактивния външен вид на книгите, които често служат само за декорация - Деси Иванова от Trouble Bakers:

"В ядрото си продължаваме с идеята за стимулиране на четене чрез храна, но започваме повече събития. "Смълчан читателски клуб" е вече припознат, следва Брънч с кауза. Подобни интерактивни събития липсват. Важно е да се срещаме с различни читатели, да разширим кръга си. Общите неща са, че ни пука за книгите.

Предпочитам да купувам книги. Има култура на купуване. Не е толкова лошо да събираш книги, но да се замислим защо искаме да купуваме книги. Купуването е едно, четенето е друго. Не е нужно всяка книга, която се чете да се купи. Мога да си позволя да кажа да не се купува. Купуването безразборно не води до четене.

За мен броят на книгите абсолютно не е важен. Нормално е да прочетеш за удоволствие по една на месец. Важното е колко книги осмисляме. Художествената литература казва истината чрез измислица. Само читателят определя какво е важно за него. Тази година съм си купила 3-4 книги, прочела съм половината, но също прочетох и много непрочетени от библиотеката ми. 

Много съм се полъгвала по корици и съм имала невероятни провали. Признавам си, не съм по препрочитането. Всеки има лична история, свързана с четенето. Първо прочети книгата и после реши дали да я купиш."

Темата няма да бъде завършена ако не включим и представител от някоя от градските библиотеки. ЧитАлнЯта не е класическият пример, но те са най-близо до хората и техните интереси. Слушаме Адриан Петков:

"Интересът към книгата не отслабва. Хората предпочитат да имат достъп до по-нова литература, но бюджетите на обществените библиотеки не винаги им го позволяват. На ден се заемат минимум по 20 книги от нас. Фондът ни е малък. Числата от миналата година се запазват. Посетителите при нас съм виждал и в други публични библиотеки. Има устойчив тренд. Най-много се търси нова българска литература.

Лятото се предпочитат по-леки жанрове - за четене и за носене на почивка. Времето, прекарано с книга е като време, прекарано с добър приятел. Да трупаш вкъщи не е маловажно - домовете ни, уви, не се увеличават. Взимането от библиотека създава общностен, дори клубен дух. Единственият начин да се получи читателска карта при нас е да дарите книга, издадена в последните 10 години. Книгите ни са около 7000, читателите са 4000."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54