Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки има лична история, свързана с четенето

Деси Иванова
Снимка: радио София

Има ли разлика между купуването и четенето на книги? И за консуматорската тенденция, която се засилва от все по-атрактивния външен вид на книгите, които често служат само за декорация - Деси Иванова от Trouble Bakers:

"В ядрото си продължаваме с идеята за стимулиране на четене чрез храна, но започваме повече събития. "Смълчан читателски клуб" е вече припознат, следва Брънч с кауза. Подобни интерактивни събития липсват. Важно е да се срещаме с различни читатели, да разширим кръга си. Общите неща са, че ни пука за книгите.

Предпочитам да купувам книги. Има култура на купуване. Не е толкова лошо да събираш книги, но да се замислим защо искаме да купуваме книги. Купуването е едно, четенето е друго. Не е нужно всяка книга, която се чете да се купи. Мога да си позволя да кажа да не се купува. Купуването безразборно не води до четене.

За мен броят на книгите абсолютно не е важен. Нормално е да прочетеш за удоволствие по една на месец. Важното е колко книги осмисляме. Художествената литература казва истината чрез измислица. Само читателят определя какво е важно за него. Тази година съм си купила 3-4 книги, прочела съм половината, но също прочетох и много непрочетени от библиотеката ми. 

Много съм се полъгвала по корици и съм имала невероятни провали. Признавам си, не съм по препрочитането. Всеки има лична история, свързана с четенето. Първо прочети книгата и после реши дали да я купиш."

Темата няма да бъде завършена ако не включим и представител от някоя от градските библиотеки. ЧитАлнЯта не е класическият пример, но те са най-близо до хората и техните интереси. Слушаме Адриан Петков:

"Интересът към книгата не отслабва. Хората предпочитат да имат достъп до по-нова литература, но бюджетите на обществените библиотеки не винаги им го позволяват. На ден се заемат минимум по 20 книги от нас. Фондът ни е малък. Числата от миналата година се запазват. Посетителите при нас съм виждал и в други публични библиотеки. Има устойчив тренд. Най-много се търси нова българска литература.

Лятото се предпочитат по-леки жанрове - за четене и за носене на почивка. Времето, прекарано с книга е като време, прекарано с добър приятел. Да трупаш вкъщи не е маловажно - домовете ни, уви, не се увеличават. Взимането от библиотека създава общностен, дори клубен дух. Единственият начин да се получи читателска карта при нас е да дарите книга, издадена в последните 10 години. Книгите ни са около 7000, читателите са 4000."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" – България набира доброволци заради климатичната криза

"Грийнпийс" – България и Националната асоциация на доброволците в Република България организират отворена среща на тема "Какво е да си доброволец по време на климатична криза?" Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията. Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 16:40
Константин Илиевски

Симфоничният оркестър на БНР с празничен концерт за Деня на независимостта

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 16:13

"Синдео" стартира цялостна програма за нови учители

Текущо във формалната образователна система в България има близо 56 000 учители, директори и заместник-директори с преподавателска заетост. От тях 65% са над 45-годишна възраст и 15% са над 60-годишна възраст. Приложна академия за образование "Синдео" стартира цялостна програма за нови учители, която има за цел да даде необходимите практически..

публикувано на 09.09.24 в 16:03
Надежда Бачева

Всеки столичен район ще разпредели 200 000 за граждански проекти. Давайте идеи!

До края на септември (внимание: до 00:00 ч. на 30.09.2024 г.) в Столичната община се приемат идеи, облечени в проекти за финансиране, които могат да подобрят живота в съответния квартал, район или в големия град. Предложенията могат да се правят от граждани, навършили 16 г. с настоящ адрес на територията на Столичната община,..

публикувано на 09.09.24 в 11:57

Общински съветници изслушват граждани за разширението на "Опълченска"

Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура и жилищна политика съм Столичния общински съвет съвместно с Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори и Комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране днес предиобяд ще изслушат граждани на район „Възраждане“ по искане за преразглеждане и обсъждане на..

публикувано на 09.09.24 в 10:10

Морето от книги дойде пред НДК и по бул. „Витоша“

След Пловдив, Ботевград, Габрово и Варна, от 9 до 15 септември София отново е домакин на най-голямото пътуващо книжно изложение на открито, което тази година събира над 140 издателства от цяла България, предлагащи своите най-нови, интересни и търсени заглавия. 59-те бели шатри на 12-ата Алея на книгата са разположени на пешеходния..

публикувано на 09.09.24 в 07:57