Сред разнообразието от теми, които екипът на "Добър вечер, София" подбира, намери място и археологията, в приятната компания на Юлияна Дечева – програмен директор "Куртурно-исторически и природен туризъм" и Весела Герчева – директор на Програма "Съвременни музейни експозиции" в Исторически и археологически музей към Нов български университет (НБУ).
Повод за гостуването на двете дами е новината, че се разкрива нова обучителна магистърска програма наречена “Съвременни музейни експозиции“ в Исторически и археологически музей, представяща музеят днес – интерактивен, диалогичен, отворен към бъдещето. Програмата ще се осъществява с подкрепата на фондация "Америка за България".
"По темата културното и историческо наследство, с тази програма, която имаме, винаги важен фокус са били посетителите. За нас преживяването – независимо дали на деца или възрастни, трябва да бъде интересно, да бъде завладяващо, да се удължи престоят в музеите.
Затова работим в няколко насоки относно културно-историческото наследство и музеите – от една страна за подобряване на музейната среда, да се разказват по-интересни истории, научният език да бъде представен по по-достъпен начин, за да могат да го разчитат и разбират различните публики, които да могат да използват всичките си сетива при посещение в даден музей", посочи Юлияна Дечева.
Тя разкри, че най-големият проект в културно-историческото наследство, по който фондацията работи е свързан с епископската базилика във Филипопол (Пловдив), в която историите от музея са разказани по разбираем и интересен начин, обособен е дори детски кът. Площта на музея е покрита с над 2 хил кв. м. мозайки, които са на различни слоеве, изобразени са различни дори екзотични птици.
Бакалавърска програма, която преподава музейни експозиции е първата, която се фокусира върху музейни експозиции, уточниха събеседниците. По думите им в много университети се изучава "Музеология", "Музеен мениджмънт" и "Административни програми", но програми, които се фокусират върху това как се създават музейни експозиции няма. С тази уникалност тя не може да надгради бакалавърска програма. Тя надгражда такива по история, археология, изкуствознание дори, както и дисциплини свързани с изучаване на хуманитарни науки.
"Програмата "Съвременни музейни експозиции" се фокусира върху експозиционния дизайн и експозиционния разказ и може би най-важното нещо, което бих казала. В тази програма студентите се обучават да се фокусират върху посетителите, че те са вай-важните в една музейна експозиция, защото тя е правена за тях. Разглеждат се начините по които можем да ангажираме посетителите“, подчерта Весела Герчева.
"Студентите се обучават да правят разказ, изваден от научната информация, от информацията за предмета, разказ, който е интересен и верен", допълни тя.
Благодарение на подкрепата на фондацията и ангажимента на НБУ, по програмата "Съвременни музейни експозиции" се отпускат стипендии, които покриват обучителната такса, разкриха още събеседниците.
Чуйте повече от разговора на Роман и Яна в звуковия файл.
В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...
Петър Панков е участник в три зимни Олимпийски игри и на връх Великден празнува 80-годишен юбилей. Освен това на 5 април постигна първо място в 55 км маратон в Леви, Финландия. “Чувствам се добре, защото вече имам и възможност по малко да спортувам. Не съм привърженик на големите празненства, но моите деца ме убедиха, че поне веднъж на 80..
Новият албум на Voice Academy озаглавен “Кислород“ е създаден специално за най-малките. Той ще бъде представен пред широката публика с премиерен концерт-спектакъл на 27 април, неделя в който ще участва Орлин Павлов . Петя Динкова - един от създателите на Voice Academy, разказа повече за събитието, в предаването “Добър вечер, София“...
Една нова пандемия набира скорост сред децата и това е агресията и насилието заради самото насилие . Така наречените "локали" са деца, които търсят конфликт и тормозят свои връстници. Насилието никога не е изчезвало завинаги, но сега с завръща с ново лице, коментират психолози и училищни специалисти. Защо се случва и къде са корените на..
Футболната новина на седмицата - българинът Илия Груев и неговият "Лийдс Юнайтед" се завръщат в първото ниво на английския футбол.По този повод в предаването “Радиокафе” гостуват привържениците от българския фен клуб на “йоркшърци” - Димитър Дойчинов и Момчил Ганчев - председател на привържениците на “Лийдс Юнайтед” в България. “Запалих се по..
Недоволството на хората в столичния кв. "Захарна фабрика" трябва да е към властите , които в продължение на десетки години можеха, но не намериха решение за ромите в гетото на бившия адрес ул."Суходол" №3. Свидетели сме на бедствие, което придоби международен оттенък . В момента сме на прицела на Съвета на Европа , властите са..
Виргиния Захариева издаде нов сборник с поезия “Пръски”. Премиерата на новата стихосбирка ще бъде на 29 април в София, до градинката срещу Царския дворец. “Тези стихове са писани само през лятото, когато се опитвам да вляза в себе си и да забравя всичките си личности в града, отговорности и каквото и да е. Тогава тази природа влиза в едно..