Сред разнообразието от теми, които екипът на "Добър вечер, София" подбира, намери място и археологията, в приятната компания на Юлияна Дечева – програмен директор "Куртурно-исторически и природен туризъм" и Весела Герчева – директор на Програма "Съвременни музейни експозиции" в Исторически и археологически музей към Нов български университет (НБУ).
Повод за гостуването на двете дами е новината, че се разкрива нова обучителна магистърска програма наречена “Съвременни музейни експозиции“ в Исторически и археологически музей, представяща музеят днес – интерактивен, диалогичен, отворен към бъдещето. Програмата ще се осъществява с подкрепата на фондация "Америка за България".
"По темата културното и историческо наследство, с тази програма, която имаме, винаги важен фокус са били посетителите. За нас преживяването – независимо дали на деца или възрастни, трябва да бъде интересно, да бъде завладяващо, да се удължи престоят в музеите.
Затова работим в няколко насоки относно културно-историческото наследство и музеите – от една страна за подобряване на музейната среда, да се разказват по-интересни истории, научният език да бъде представен по по-достъпен начин, за да могат да го разчитат и разбират различните публики, които да могат да използват всичките си сетива при посещение в даден музей", посочи Юлияна Дечева.
Тя разкри, че най-големият проект в културно-историческото наследство, по който фондацията работи е свързан с епископската базилика във Филипопол (Пловдив), в която историите от музея са разказани по разбираем и интересен начин, обособен е дори детски кът. Площта на музея е покрита с над 2 хил кв. м. мозайки, които са на различни слоеве, изобразени са различни дори екзотични птици.
Бакалавърска програма, която преподава музейни експозиции е първата, която се фокусира върху музейни експозиции, уточниха събеседниците. По думите им в много университети се изучава "Музеология", "Музеен мениджмънт" и "Административни програми", но програми, които се фокусират върху това как се създават музейни експозиции няма. С тази уникалност тя не може да надгради бакалавърска програма. Тя надгражда такива по история, археология, изкуствознание дори, както и дисциплини свързани с изучаване на хуманитарни науки.
"Програмата "Съвременни музейни експозиции" се фокусира върху експозиционния дизайн и експозиционния разказ и може би най-важното нещо, което бих казала. В тази програма студентите се обучават да се фокусират върху посетителите, че те са вай-важните в една музейна експозиция, защото тя е правена за тях. Разглеждат се начините по които можем да ангажираме посетителите“, подчерта Весела Герчева.
"Студентите се обучават да правят разказ, изваден от научната информация, от информацията за предмета, разказ, който е интересен и верен", допълни тя.
Благодарение на подкрепата на фондацията и ангажимента на НБУ, по програмата "Съвременни музейни експозиции" се отпускат стипендии, които покриват обучителната такса, разкриха още събеседниците.
Чуйте повече от разговора на Роман и Яна в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..