Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде сме ние в здравеопазването?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Модулът "Дългосрочна грижа за пациента", който е част от електронното здравно досие ("еЗдраве") на НЗИС. Модулът, разработен от екипа на "Информационно обслужване" АД, е много сериозна стъпка в процеса на дигитализация на страната ни.

Целта му е да подпомогне предоставянето на персонална грижа и проактивна помощ за потребителите на здравни услуги, така че те да имат възможност за дълъг и пълноценен живот. Приложението е напълно персонализирано и ще напомня на своите потребители чрез нотификация, в зависимост от техните индивидуални характеристики (пол, възраст) какво им се полага в рамките на профилактичните прегледи, покрити от Здравната каса.

По този начин ще се повиши здравният статус на пациента и неговата лична отговорност към здравето. Персонализираният план обхваща както възрастните лица, така и новородените от момента на тяхната регистрация в модул "Болничен престой" на системата. Новите функционалности ще са напълно активни от началото на септември. Подробности разказа Борис Костадинов, директор "Софтуерна интеграция" в Информационно обслужване.

"Новият модул се фокусира върху така наречения план за "персонална грижа". Всеки пациент, който е регистриран в системата, а това се случва при лекар, или в лаборатория, или в което и да лечебно заведение, автоматично получава такъв персионализиран план", заяви Костадинов.

Новостите са, че от началото на септември 2024 година се предоставя и нова услуга за сдвояване на приложението за хора, които нямат електронен подпис. Това може да стане, ако те посетят някоя от регионалните здравни инспекции, или някоя НЗОК, както и офиси на информационно обслужване, където ще им бъде оказано съдействие.

"Това, което трябва да носят със себе си е лична карта, или паспорт, за да могат да бъдат идентифицирани. В рамките на 5 до 10 минути става съвсем лесно", заяви Костадинов. Той отбеляза, че в  ЕС по отношение на здравни услуги страната ни е една от първите държави, която има национална здравноинфомационна система, която обхваща много различни процеси. В сравнение със съседни държави на запад сме доста напред, коментира той.

Относно хакерските атаки Костадинов каза:

"Данните се пазят на сигурно място в централната система и се визуализират само при поискване. Самият достъп към този интерфейс, телефонът винаги ще ви изисква един от методите за отключване, за да можете да отворите приложението."

По думите му всички процеси до момента са обхванати от дигитализацията и фигурират под формата на електронни документи в досиетата на пациентите.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира четвърти обучителен курс на програмата "Жените в технологиите – Women in Tech"

Глобалната обучителна програма за придобиване на основни дигитални умения  "Жените в технологиите – Women in Tech" , стартира своя четвърти обучителен курс на 16 август 2024 г., петък. Обучението се провежда за първи път у нас, като то е предназначено да отговори на предизвикателствата в различията в цифровите умения сред жените в нашето..

публикувано на 14.08.24 в 16:41
Надя Василева, председател на БКЗ

Равнопоставеността между жените и мъжете в работата

Жените остават по-слабо представени на ръководни постове и продължават да получават по-ниски заплати от мъжете, въпреки че ги превъзхождат по образование. Това показват данни, цитирани в проект на доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2023 г. Той е публикуван за обществено обсъждане. В него са изложени извършените..

публикувано на 14.08.24 в 15:58

Иззеха няколко скъпи автомобила от базата на "Волф" в София

Органите на реда иззеха няколко луксозни и скъпи автомобила от базата на "Волф" в столицата, предаде репортер на Хоризонт. Акцията идва след като от сутринта прокуратура, антикорупционна комисия и полиция обискират имоти на бизнесмена Румен Гайтански. Полицейско-прокурорска акция: Обискират имоти на Румен Гайтански – Вълка Действията са във..

публикувано на 14.08.24 в 15:11
Весела Герчева и Юлияна Дечева, които представиха новата обучителна програма към НБУ

Разкриват нова обучителна магистърска програма - "Съвременни музейни експозиции" към НБУ

Сред разнообразието от теми, които екипът на "Добър вечер, София" подбира, намери място и археологията, в приятната компания на Юлияна Дечева – програмен директор  "Куртурно-исторически и природен туризъм" и Весела Герчева – директор на Програма "Съвременни музейни експозиции" в Исторически и археологически музей към Нов български университет..

публикувано на 14.08.24 в 14:23

Олимпийските игри завършиха, но емоциите все още остават

XXXIII-те летни олимпийски игри, които се проведоха в Париж, завършиха, но емоциите все още остават. Въпреки, че започна с противоречие, Олимпиадата остана в сърцата на милиони хора. За изминалите спортни дни – какви страсти провокираха, за спечеленото и високата конкуренция в спорта, чуйте коментара пред Радио София на спортния журналист Камен..

публикувано на 14.08.24 в 13:43
Lomovera

Фотографията като психологически помощник за емоционално изразяване

Фотографията може да бъде психологически помощник за емоционално изразяване. Фотографията често се преплита с психологията, смята фотографът и обучител Вера Гоцева – Lomovera. Споделя, че във всичките си фотографски занимания поставя на фокус човека. „Човекът не просто като обект на снимка, а по-скоро човекът като индивидуално същество, което..

публикувано на 14.08.24 в 12:16
Фондация

БАРОК награди организации и институти за принос към достъпа на млади хора до култура

В рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт връчиха наградите „ПроКултура“ за принос на различни институции и личности. "Кампанията има история. Още през 2013 г. беше сформирана работна група и излязохме с декларации..

публикувано на 14.08.24 в 11:18