Според експертите светът отчита 11-тата поредна година с рекордно горещи месеци, а 2024 г. може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 °C (сочена за критична в докладите на учените към ООН и Парижкото споразумение).
Последиците за България са видими в екстремните прояви на времето – липса на сняг през зимата, градушки, неблагоприятни метеорологични условия за земеделските добиви, наводнения, пожари, деградация на почвите, повишен риск за здравето.
Неразбирането на тези проблеми сред обществото пречи за бързото предприемане на мерки, изготвяне на дългосрочни стратегии и работа за справяне с последиците от климатичните промени. Ето защо Фондация "Екологичен манифест – МанЕко" търси иновативни подходи, чрез които да популяризира темата за климатичните промени сред гражданите на София и България.
Еко фотоизложбата "Гласове на природата“ на фондация "Екологичен манифест – МанЕко" е продължение на работата на организацията в довеждането на темата за климатичните промени и последиците от тях до широката публика в България. Изложбата представлява втора подобрена и разширена версия на предишно издание, което бе представено от организацията за първи път през 2019 г., когато по време на Младежката конференция за климата, когато група младежи от Нидерландия организират фотоизложба в Амстердамския университет, посветена на климатичните промени и опазването на околната среда.
Фондация "Екологичен манифест – МанЕко" участва в инициативата с две младежки творби.
След експозицията, фондацията получава право да популяризира представените фотоси в България. Историите, пресъздадени в тях, са искрени и отразяват гледната точка на младите хора от различни краища на света и тяхната загриженост за бъдещето на планетата.
"Гласове на природата“ включва тези и още нови фото истории, които разкриват дълбоката и неразривна връзка между човека и природата.
"Ние добавяме професионални истории, които специално сме събрали и подбрали, за хора от така наречените "коренни населения", които живеят сред природата. Те са самата природа и когато техният начин на живот страда ние разбираме, че природата е дълбоко засегната", сподели в предаването "Радиокафе" Вихрен Митев, автор на проекта и управител на Фондация "Екологичен манифест-МанЕко".
В рамките на събитието (20 август – 01 септември 2024 г.) в градина "Кристал" – срещу Военния клуб), гостите ще имат възможност да се запознаят отблизо с истории, в които природата проговаря и разкрива връзката ѝ с нас хората, както и да получат информация и данни по най-важните теми в областта.
Проектът има за цел да съчетае по иновативен начин сферите на визуални изкуства, природоопазване и образование. Той е насочен и към уязвимите социални групи и по-специално към хората със слухови увреждания, на които да се предоставят нови възможности за социална интеракция, и които да станат наши партньори в работата за повишаване на обществената информираност за климатичните промени и последиците от тях, съобщават организаторите.
"Опитваме се по най-пълноценния начин да пренесем информацията – за някои е по-лесно да прочетат, да видят една графика и да разберат, за други е по-лесно емоционално да се ангажират с темата, да им бъде разказана история, за трети визуално да видят снимка, да си представят, да се вживеят в мястото и хората, които са на снимката, да видят и почувстват техните емоции, така че сме събрали балансирано количество от всичко, за да сме сигурни, че темата ще достигне до почти всеки", посочи още Вихрен Митев.
В допълнение към изложбата фондация "Екологичен манифест – МанЕко" ще организира и серия от работилници "Климатична фреска".
Проектът е финансиран от Столична програма "Социални иновации".
Чуйте повече от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.