Елисавета Станчева, куратор на изложбата "Щрихи и състояния" в Стара Загора на първия академично школуван български гравьор Никола Попов:
"Той винаги присъства в изследванията на графиката, първоначално е бил познат на около 20 човека. В София (2023) и в Стара Загора изложбата се радва на интерес. Той е част от едно доста далечно, но интересно минало. Той е представен и на първото Изложение в Пловдив, бил е с творбите си и на Парижкото световно изложение през 1900-та."
"Поради спецификата на гравюрата той остава настрани от популярния художествен живот. Любопитно е присъствието на родословното дърво на Никола Попов. Единствената позната гравирана медна плоча на Княз Фердинанд вече е дарение за колекцията на галерията" - добавя Катя Тинева, директор на галерията в Стара Загора.
"Вълнуват ме теми и личности, за които не се е писало и говорило" - продължава Елисавета Станчева. "Някои неща изобщо не се променят. Светът не се е провалил и няма да се провали. Никола Попов рисува родословното си дърво, в него се намират над 500 човека. Той го оформя в 1928. А рождената му дата е с въпросителна заради опожаряването на Стара Загора, липсват документи. Има негови свидетелства от Университета във Виена и други, които водят до друга рождена година, 1865, но той собственоръчно е писал, че е роден в 1868.
Финалните думи са отново на Катя Танева: "След Стара Загора, изложбата ще бъде показана в началото на ноември и в Дом Витгенщайн във Виена - Никола Попов е бил виенски възпитаник. А Елисавета Станчева е изключително вдъхновяваща личност."
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..