За целите на "Регионални профили: показатели за развитие" екипът на Института за пазарна икономика (ИПИ) разработи индекс, който оценява достъпа до лекари-специалисти в различните области на страната. Повече подробности по темата разказа Петя Георгиева от ИПИ.
Тя поясни, че изследването е свързано с достъпа до общопрактикуващи лекари и лекари специалисти. По отношение на първите е колко пациенти средно на област един лекар може да обслужи. Това е статистически показател, който показва какво е населението на дадена област и с колко доктори тя разполага. Очакванията са, че понеже населението на България намалява, то толкова по-голям брой пациенти ще бъдат обслужени, но резултатите сочат точно обратното.
"Тенденцията е много тревожна за някои области, не навсякъде. Има области където достъпът е по-добър от този в други и веднага ще дам пример с области като Плевен. Основната причина това да е така е Медицинският университет в Плевен, който произвежда специалисти, които остават да работят там", каза Георгиева.
На другия край са областите Кърджали и Търговище, а във Видин и Шумен достъпът се подобрява. Данните сочат, че по отношение на лекарите специалисти, в целия ЕС страната ни стои добре, защото през последните 20 години не сме изгубили много от тях. Не така обаче стои въпросът с медицинските сестри, където положението е критично, категорична е тя. Относно специалистите отново най-зле стоят нещата в Кърджали, Ямбол, Северна България. Големите области с университети изтеглят специалисти от по-малките населени места. От друга страна те се концентрират там, където се предлагат повече специалности. Ярък пример за това са офталмолозите, кардиолозите, специалистите по вътрешни болести и др. Област Плевен отново е на първо място, следвана от София.
"По отношение на общопрактикуващите лекари имаме проблем и в област като София, тъй като по наши наблюдения доста малко лекари решават, след като завършат своето образование да се занимават да бъдат общопрактикуващи лекари в област като София", каза Георгиева.
И добави, че те са почти изцяло зависими с взаимоотношенията си с НЗОК, или най-общо казано, по какъв начин и в какви размери касата ще заплаща техния труд. Положението при специалистите обаче е по-различно, тъй като те имат възможност да работят и на частно. По думите й качеството на здравеопазването се изразява именно в показатели като достъпа, а другите са свързани със заболеваемост, смъртност и продължителност на живота.
Кои са решенията за да бъдат преодолени тези дисбаланси?
"Истината е, че няма нито бързи, нито лесни решения, но такива все пак има. Те винаги са свързани с това, каква здравна политика правителството решава да следва. Това, което ние искаме да виждаме като граждани на тази държава е една здравна политика, която е основана на разума, подплатена е с достатъчно средства, която е планирана и измислена така, че да е ориентирана около пациента и неговите нужди", сподели Георгиева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..