За адаптацията на първокласниците към предстоящата учебната програма е разговорът с Таня Груева - директор на 4-то Основно училище "Проф. Джон Атанасов".
Преминаването от детската градина към училище си е доста сериозен процес, понякога и доста стресиращ за най-малките.
"Тази година очакваме 125 нови ученици, първолачета, които ще прекрачат училищния праг и за да бъде тяхната емоция незабравима още отсега подготвяме тържеството за началото на учебната година", разкри Таня Груева.
Тя допълни, че всички новоприети първолаци още в началото на лятото са имали възможност в Деня на отворените врати да се запознаят лично и да преминат през една интересна въртележка с много работни станции, спортни игри, да разгледат училището, да се запознаят с бъдещите си преподаватели.
"Проведохме една първа родителска среща веднага след класирането. Всеки родител се запозна с първата и втората госпожа, които ще обгрижват детето му и ще го обучават, а сега ни предстои втора такава родителска среща, на 10 септември", посочи тя.
По думите ѝ, въпреки всичките усилия, някои от родителите са също толкова изплашени, колкото първолачетата.
"Затова и екипът ни непрекъснато провежда срещи до началото на учебната година. Класните стаи са подготвени и всички се стараем да остане само положителната емоция от прекрачването на прага на 4-то училище, а и като емоция от престоя", подчерта Таня Груева.
Какво е нужно най-малките да са подготвени при прекрачването за първи път в училище и какво се случва в 4-то ОУ, чието име на патрона Джон Атанасов задължава то да бъде сред първите в столицата?
Предстои и патронният празник на училището на 4 октомври, на фокус е и усвояването на средствата от ЕС, като втори проект училището е акредитирано за програма "Еразъм+" и ще имаме възможност отново да обменим добри практики с европейски партньори и не само в момента кандидатстваме и по националните програми, където сме сключили договор с друго иновативно училище, изтъкна още директорът г-жа Таня Груева.
Чуйте повече в разговора на Божидар Янев в звуковия файл.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..