В навечерието на новата учебна година, когато повечето родители правят списъци с необходимите учебни пособия, фондация "Програма Генерация" обръща внимание към децата, които нямат тази подкрепа. Организацията започва кампания за набиране на средства, насочени към осигуряване на допълнителни образователни възможности, които надграждат над базовите нужди на децата без родителска грижа.
Кампанията е насочена към 23 деца и младежи на възраст от 7 до 18 години, живеещи в общинските Преходни жилища в кв. „Горна баня“ и Центъра за настаняване от семеен тип "Детелина" в София.
За тях фондацията планира да осигури широк спектър от образователни възможности, включително курсове по изкуства, занаяти, езици и технологии.
"Искаме да включим личния и гражданския елемент. Много хора желаят като доброволци да работят индивидуално с децата за успехи в училище и личностно развитие. Тези ментори не само помагат с училищния материал, но и вдъхновяват децата да мечтаят и да се стремят към по-високи цели. Ние имаме менторската програма, обучаваме такива доброволци за дейности в места с резидентна грижа" – разказа пред БНР-Радио София Жени Шиер, ръководител проекти на фондация "Програма Генерация".
Организацията прави и подготвителни обучение на такива деца за външно оценяване и матури, курсове по чужди езици и компютърна грамотност.
"В началото, преди 5-6 години децата не знаеха да мечтаят. Мечтите идват с възможностите. Децата не знаеха какво могат да поискат. Мотивиращото в нашата работа е това – те започнаха да искат, да мечтаят" – допълни Шиер.
Следващата им стъпка е да работят за сбъдване на мечтите.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..