Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полк. Владимир Миленски: Това, което трябва да направим е да си вземем поуки от историята

Кое е обединяващото днес отвъд патоса на празника?

Полковник Владимир Миленски
Снимка: Даниел Ненчев

В днешния празничен ден, когато говорим за обединението, за съединението, което прави силата, естествено обръщаме поглед към темата за отбраната на нашата родина, към българската армия, предизвикателствата днес и смисъла от военната служба, повод за разговор в предаването "Радиокафе" с Владимир Миленски – полковник от резерва и член на Атлантическия съвет на България, доскорошен директор на Информационния център на Министерство на отбраната (МО), според който, това е истинския национален празник на страната ни.

"Нека бъда краен оптимист, и се надявам, че догодина този ден ще бъде националният ни празник. Ден, в който това общество е направило нещо само за себе си, без да чака "освободители", без да се надява на външна помощ, дори въпреки съпротивата на огромни външни сили начело с Русия", отбеляза той. По думите му, препратката към българската армия е съвсем логична, защото това историческо действие незабавно е било атакувано по военна линия.

"Българите сме успели да го защитим и го поставим на историческата карта като нещо окончателно свършено, благодарение на българската армия", отбеляза полк. Владимир Миленски.

Кое е обединяващото днес, онова което ни събира, отвъд клишетата и патоса на празника?

"Бих казал, че ни събира повече емоцията, отколкото разума. За съжаление в обществото ни все още нямаме достатъчно институционализиран разум, но имаме институционализирана емоция и тя се институционализира още през образователната ни система – учим история през емоцията, не чрез фактологията, учим литература и ценностна система отново през емоцията, не през разума. Те разбира се двете неща са като ИН и ЯН, като скачени съдове, но ако погледнем картата на света, ще видим, че успешните нации са тези, които са успели да институционализират разума и да поддържат емоцията на по-заден план", посочи той. И допълни: 

"При нас емоцията е всичко – блика вредно в парламента, на този празничен исторически ден ще чуем множество слова, ще чуем слово и от президента и мога да предскажа, че емоцията ще бъде лайтмотива в словото. Ще се отправят послания в които да се възбуди емоционалното у хората и да се потисне рационалното, така че това, което днес ни обединява е именно емоцията и би трябвало да се възползваме от това и да започнем да говорим повече с разума".

"Това, което трябва да направим, е да си вземем поуки от историята. 140 години почти – не го правим. Така се е поставила най-новата ни история, че всеки път, при всяка генерална промяна изтриваме и започваме отначало и не успяваме да изградим капацитет да се учим от историята си", изтъкна полк. Владимир Миленски. Той посочи като пример от съвремието ни войната в Украйна - най-сериозното събитие, което тече от две години и половина, войната на Русия срещу демокрацията.

"Колко пъти вие чухте по националните ни медии по темата да говори активно действащ български офицер? Аз специално съм си направил труда да проуча и да проверя – нито веднъж! Българската армия отсъства от общественото говорене, не само обществото не говори за армията, но и армията не говори за себе си", подчерта той.

Съпоставките ще чуете в разговора.

"Някакво табу, някаква омерта тегне над българската армия, тя не желае да говори за себе си, ако е на личностно ниво. Предполага се, че личността страда от проблеми, или просто е с такъв характер. Но когато говорим за институция, която е държавно фундаментална и за нея да не се говори, когато целият свят се тресе от тази война, за мен е силно притеснително", посочи още полк. Владимир Миленски.

Днес числеността на българската армия е 36 хиляди, съгласно Конституцията и Закона за отбраната.

Какви са нейните действия и функции с днешна дата, чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50