Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полк. Владимир Миленски: Това, което трябва да направим е да си вземем поуки от историята

Кое е обединяващото днес отвъд патоса на празника?

Полковник Владимир Миленски
Снимка: Даниел Ненчев

В днешния празничен ден, когато говорим за обединението, за съединението, което прави силата, естествено обръщаме поглед към темата за отбраната на нашата родина, към българската армия, предизвикателствата днес и смисъла от военната служба, повод за разговор в предаването "Радиокафе" с Владимир Миленски – полковник от резерва и член на Атлантическия съвет на България, доскорошен директор на Информационния център на Министерство на отбраната (МО), според който, това е истинския национален празник на страната ни.

"Нека бъда краен оптимист, и се надявам, че догодина този ден ще бъде националният ни празник. Ден, в който това общество е направило нещо само за себе си, без да чака "освободители", без да се надява на външна помощ, дори въпреки съпротивата на огромни външни сили начело с Русия", отбеляза той. По думите му, препратката към българската армия е съвсем логична, защото това историческо действие незабавно е било атакувано по военна линия.

"Българите сме успели да го защитим и го поставим на историческата карта като нещо окончателно свършено, благодарение на българската армия", отбеляза полк. Владимир Миленски.

Кое е обединяващото днес, онова което ни събира, отвъд клишетата и патоса на празника?

"Бих казал, че ни събира повече емоцията, отколкото разума. За съжаление в обществото ни все още нямаме достатъчно институционализиран разум, но имаме институционализирана емоция и тя се институционализира още през образователната ни система – учим история през емоцията, не чрез фактологията, учим литература и ценностна система отново през емоцията, не през разума. Те разбира се двете неща са като ИН и ЯН, като скачени съдове, но ако погледнем картата на света, ще видим, че успешните нации са тези, които са успели да институционализират разума и да поддържат емоцията на по-заден план", посочи той. И допълни: 

"При нас емоцията е всичко – блика вредно в парламента, на този празничен исторически ден ще чуем множество слова, ще чуем слово и от президента и мога да предскажа, че емоцията ще бъде лайтмотива в словото. Ще се отправят послания в които да се възбуди емоционалното у хората и да се потисне рационалното, така че това, което днес ни обединява е именно емоцията и би трябвало да се възползваме от това и да започнем да говорим повече с разума".

"Това, което трябва да направим, е да си вземем поуки от историята. 140 години почти – не го правим. Така се е поставила най-новата ни история, че всеки път, при всяка генерална промяна изтриваме и започваме отначало и не успяваме да изградим капацитет да се учим от историята си", изтъкна полк. Владимир Миленски. Той посочи като пример от съвремието ни войната в Украйна - най-сериозното събитие, което тече от две години и половина, войната на Русия срещу демокрацията.

"Колко пъти вие чухте по националните ни медии по темата да говори активно действащ български офицер? Аз специално съм си направил труда да проуча и да проверя – нито веднъж! Българската армия отсъства от общественото говорене, не само обществото не говори за армията, но и армията не говори за себе си", подчерта той.

Съпоставките ще чуете в разговора.

"Някакво табу, някаква омерта тегне над българската армия, тя не желае да говори за себе си, ако е на личностно ниво. Предполага се, че личността страда от проблеми, или просто е с такъв характер. Но когато говорим за институция, която е държавно фундаментална и за нея да не се говори, когато целият свят се тресе от тази война, за мен е силно притеснително", посочи още полк. Владимир Миленски.

Днес числеността на българската армия е 36 хиляди, съгласно Конституцията и Закона за отбраната.

Какви са нейните действия и функции с днешна дата, чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Борисов

Теодор Борисов: Съединението е резултат на общественото мнение, не толкова на действията на политическата класа

Не смятам, че празничният календар е музикална класация. Не бива да се степенуват българските исторически събития и постижения в зависимост от политическата конюнктура. Шести септември е сред безспорните и важни исторически дати. Това коментира пред БНР-Радио София историкът Теодор Борисов: "Днес може да е странно, че част от България..

публикувано на 06.09.24 в 17:49
Две много артистични дами - Яна Спиридонова и Елина Спасова

РЦСИ "Топлоцентрала" откри своя нов сезон с много нови родни и международни продукции.

"Започваме сезона много силно, всеки ден се случват много и интересни неща", увери ни Елина Спасова при гостуването си в предаването "Добър вечер, София". "Предстои едно много добро представление "Прима фаче" с Елена Телбиш, което ще се състои на 8 септември от 19:30, което е една от най-успешните ни продукции от миналия сезон. Ппродължава..

публикувано на 06.09.24 в 16:51
Снимка: Adobe Stock Images (свободен лиценз)

Купуването на дрехи замества емоционални или практични нужди

Според проучвания, производството на облекло е вторият по големина индустриален замърсител. Всяка материя има своя въглероден отпечатък върху климата в резултат на добив, енергия за производство, транспортиране, отпадъци . Данните сочат, че се очаква емисиите на парникови газове от производството и търговията с дрехи да се увеличат с 50% до..

публикувано на 06.09.24 в 16:40

Военноисторическият музей обнови визия и съдържание на експозициите си

След като обнови експозиции и зали, Националният военноисторически музей (НВИМ) днес беше посетен от много хора с интерес към историята, както и цели семейства с деца, съобщи пред БНР-Радио София Славея Сурчева, директор на музейния отдел "Връзки с обществеността". Сред експонатите е и знамето с надпис "Съединение или смърт", свързано с..

публикувано на 06.09.24 в 16:14

Ще се проведе трето издание на "Импровизирай безкрай - сцена за млади таланти"

За трета поредна година фондация "Джазтет" организира работилниците "Импровизирай безкрай - сцена за млади таланти". В тях ще се включат изпълнители на възраст  между 10-30 години, които са изкушени от импровизаторското изкуство и владеят инструмент или пеят.  Ателиетата ще бъдат водени от Венцислав Благоев - духови инструменти, Атанас..

публикувано на 06.09.24 в 15:28
Емил Джасим - учител, историк и анализатор

Историкът Емил Джасим за Съединението и за българския дух, който издига свободата над хляба

Емил Джасим е учител по история, образователен експерт и анализатор на процесите в Близкия Изток. Създател е на ученическата платформа за тийнейджърски каузи "Репортийн". Участник е в множество проекти, свързани с квалификацията на учителите и въвеждането на иновативни образователни методи. Автор е в редица интернет и печатни издания, сред които..

публикувано на 06.09.24 в 12:45

Какво е безценно в София за теб?

Какво е безценно в "София за теб"? Под този въпрос за трета поредна година проектът The Sofianer на фондация Credo Bonum и "Мулти култи колектив" търси автентичния и разнообразен лик на столицата и живота в нея. Общуване, архитектура, моменти на близост, малко познати места, любов и приятелства. И няколко гълъба и котки. Така виждат града..

публикувано на 06.09.24 в 11:45