Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво мислите за изкуствения интелект?

Снимка: Радио София

Какво мислят хората за изкуствения интелект? Подробности разказа Георги Караманев, програмист и журналист от сайта Дигитални истории. Той е направил анкета по тази тема, тъй като е установил, че има силна негативна енергия и негативни настроения относно изкуствения интелект - голям страх и голямо неглижиране. До момента в анкетата са взели участие около 700 души.

"Определено ме впечатлява, че на практика няма въпрос, в който да има много сериозно доминиране в една посока. Много успешно някак си изкуственият интелект ни разделя в оценките си и това ме очуди. Предполагах, че ще има някои въпроси, в които ще е очевидно, например "искам AI да бъде забранен". Аз не мога да разбера гледната точка на човек, който смята, че трябва да бъде забранена изцяло една технология, която може да ни даде огромни възможности, като например да ни удължи живота. И точно затова се опитвам да давам думата на хората", каза Караманев.

Той посочи, че анкетата е във фейсбук страницата на "Дигитални истории", защото е забелязал, че днес хората основно се информират оттам.


Възможно ли е да бъде постигнат генерален ефект на изкуствен интелект съпоставим с човека?

"Тук изникват големи и дълбоки въпроси, до които се опитвам да търся отговор, като например как е възможен, защото в момента като че сме близо до модела на тези големи езикови модели, защото просто няма информация, по която да бъдат обучавани. Но може да се появи следващата парадигма, досега тя винаги се е появявала", каза той. И допълни:

"Всички сме по някакъв начин ошашавени и Илон Мъск е доказателство за това. След като в началото се появи Chat GPT той и още 500 души зовяха за половингодишен мораториум да спрем да разработваме тези технологии. Не се случи нищо такова, но ето, че вече изминаха две години. Той се развива в изключително неочаквани посоки, затова например фантастиката е толкова непосилна днес да отработи това, което се случва. Защото всяка година, всеки месец, всяка седмица има някакъв нов пробив, или пък някъде се оказваме в задънена улица. А ето, например автономни автомобили отдавна трябваше да има по улиците, ако вярвахме на доста прогнози. Оказа се, че не е толкова лесно въпреки, че някъде вече има."

Караманев подчерта, че AI вече ни създава проблеми, тъй като с алгоритмите за препоръчване раздира социалната плът на обществото. Променя начина, по който се информираме за всичко случващо се около нас, като генерираното съдържание създава все повече правни, морални и етични проблеми.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди се сбогуваха с Кирил Маричков

  Прощаваме се с Кирил Маричков Подробности чуйте в звуковия файл.

публикувано на 15.10.24 в 18:52

Александър Георгиев: Навлизаме във фаза на охлаждане на пазара на труда

Над 50% от работодателите няма да наемат нови служители през следващите шест месеца. Това сочи седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта. Анкетираните са от 1197 компании у нас, като 32% от тях не очакват промяна в числеността на заетите. 24% прогнозират да наемат нови служители. 20% планират намаление на персонала, а..

публикувано на 15.10.24 в 17:03

Фотографската изложба "Тук, където съм" представя историите на деца-бежанци

“Тук, където съм“,  е експозиция представена от деца-бежанци – емигрирали в България без родители. Повече разказа в предаването “Радиокафе“ кураторът Михаела Вачева и Хайдар Авуд от Международната организация по миграция.  "Изложбата “Тук, където съм“ е финална права от съвместната работа на Михаела Вачева с децата, стимулира ги да се..

публикувано на 15.10.24 в 15:37

Пет дни си спомняме за писателя дипломат Ромен Гари

"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот." Ромен Гари. Ромен Гари  е един от големите френски писатели на XX век. Роден е преди 110 години във Вилнюс под името Роман Кацев. Писал под четири различни имена, обгрижван от малък от майка, която винаги е вярвала, че той ще бъде един ден посланик, Ромен..

публикувано на 15.10.24 в 14:17

Интерактивна карта на безплатните прегледи за рак на маточната шийка

Интерактивна карта на сайта на здравното министерство показва в кои медицински центрове и болници се провеждат безплатните прегледи за рак на маточната шийка, част от скрининговата кампания на държавата през последните три месеца на годината.  Картата е разграфена по области, а след избор на лечебно заведение желаещите трябва да се обадят и да запишат..

публикувано на 15.10.24 в 13:22

Няколко състава танцуват благотворително за Цвети Борисова

"Един танц, една кауза, едно сърце – заедно за Цвети" е  мотото на благотворителен концерт с кауза, който ще се състои в събота, 19 октомври. Под този надслов са обединени и други фолклорни състави, заедно с Шопския ансамбъл, чиято солистка и танцьорка е била Цвети Борисова.  Поради влошеното здраве тя не е могла да бъде част от ансамбъла..

публикувано на 15.10.24 в 12:15
 УМБАЛ

Лекари от ИСУЛ спасиха 8-месечно бебе, погълнало играчка

Лекарите от клиниката по уши, нос, гърло в болница Царица Йоанна – ИСУЛ спасиха 8-годишно бебе, погълнало пластмасова играчка, която престояла пет дни в гърлото му. Детето било прегледано в детския УНГ кабинет, направени са му всички необходими изследвания, а след това е вкарано в операционната зала, където медиците извадили играчката от..

публикувано на 15.10.24 в 11:38