Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 18 септември, сряда, от 18 часа

Концерт за София организират в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Д-р Надежда Тодоровска разказва в "Радиокафе"

Д-р Надежда Тодоровска
Снимка: Радио София

В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Надежда Тодоровска от фондация "Венцислав Янков" за личността на големия български пианист и предстоящия концерт за София, който ще се състои на 18 септември.

Какво е най-важно хората да знаят за личността на Венцислав Янков?

"Той беше космополитен човек и според днешните измерения – мега звезда. През 1949 година на 23-годишна възраст печели първа награда на един от най-големите конкурси в Париж, след което всички врати се отварят пред него – обиколил е петте континента и свирил в най-големите зали в света. Освен голям музикант е голям човек, с изключително богата култура и философия за живота, с това да помагаш, да правиш правилните неща в живота и да развиваш красотата и музиката, защото тя притежава този универсален език, да събира различни хора и да ги кара да се чувстват добре. Ученик е на Петър Дънов, с когото заедно са свирили паневритмията. Музиката е залегнала в самото начало на неговия живот, първата му проява пред публика е на 4-годишна възраст, като ученик на проф. Панка Пелишек (българска пианистка от чешки произход). 

На 11-годишна възраст, Венцислав Янков заедно със своя брат Любомир Янсов - известен цигулар, получават от българското министерство на просвещението стипендия, с която заминават да учат в музикалната консерватория в Берлин. На 16 години, с огромни отличия завършва Берлинската консерватория в класа на проф. Мартинсен – друго голямо име, споменавано с респект в света на музиката", разказа д-р Надежда Тодоровска.

Професионалната кариера на пианиста Венцислав Янков продължава в София, като солист на българската филхармония, до заветния конкурс в Париж, на който се явява поканен от Маргарита Лонг. След като го чува на един конкурс в Женева, тя го кани в Париж да взима от нея напълно безплатни уроци, като е имала школа, в която е обучавала такива изключителни таланти.

"На практика, през 1949 година когато той се явява на конкурса е имало две първи награди, напълно равностойни – едната е на италианеца Алдо Чиколини.


След бурните овации и аплодисменти на публиката, която не оставя българския пианист да слезе от сцената журито, в което е и Маргарита Лонг решава, че за първи път ще даде две първи награди, напълно равностойни", разкри още д-р Надежда Тодоровска.

"В днешно време, когато нещата около нас толкова се объркаха, има и доста голямо объркване в ценностната ни система, когато всичко стана еднодневно, вниманието на човек не може да се задържи върху нещо повече от няколко минути, дори секунди. Музиката обаче възражда всеки, който има сетивата да я усети. В едно изпълнение на Венцислав Янков независимо от това, което свири – дали ще е Бах, Бетовен, Дебюси, Равел, той учейки от Маргарита Лонг как се свирят, предаваше на своите ученици, на които той е професор. Преподавал е освен в консерваторията на Маргарита Лонг и 20 години в Парижката национална консерватория. Много негови студенти днес са големи професори, изпълнители и с огромен респект се отнесоха към мен, когато се обърнах за съдействие при създаването на фондация "Венцислав Янков", изтъкна д-р  Тодоровска. 

Тя допълни, че България отдава своята почит към Венцислав Янков за целия му принос в това, да прославя страната ни където и да отиде. Венцислав Янков е Доктор Хонорис кауза в Българската  държавна консерватория и носител на орден "Стара планина" I степен. През 2023 година фондацията провежда първият конкурс за млади пианисти носещ името на Венцислав Янков в София, излъчват се три стипендии – за възрастова група от 18 до 22 години, от 13 до 17 години, а третата стипендия се определя от самата публика, която гласува на място на кого да бъде присъдена тя.

"На концерта, който ни събира на 18 септември, сряда, от 18 часа, в концертната зала Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" са избрани четирима млади пианисти, които ще свирят с Оркестъра на "Софийски солисти" под диригентството на Маестро Константин Добройков. Те са избрани от майсторския клас на един от учениците на Венцислав Янков – Франсоа Шаплан и на Людмил Ангелов, разкри още д-р Надя Тодоровска.

Повече подробности за предстоящия концерт и програмата му, чуйте в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Подменят осветлението в част от район "Панчарево", предстои ремонт и на училището в с. Бистрица

Район “Панчарево“ е единственото населено място в България спечелило проект за енергийна ефективност на уличното осветление към Националния доверителен екофонд. Той включва селата Бистрица, Лозен и Панчарево. Проектът е на стойност над 1 900 000 лв., като НДЕФ ще осигури 25% от общата стойност на проекта, което значително ускорява..

публикувано на 07.04.25 в 09:26

Зимата се завърна със сняг и ниски температури

Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 07.04.25 в 07:35
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00