В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Надежда Тодоровска от фондация "Венцислав Янков" за личността на големия български пианист и предстоящия концерт за София, който ще се състои на 18 септември.
Какво е най-важно хората да знаят за личността на Венцислав Янков?
"Той беше космополитен човек и според днешните измерения – мега звезда. През 1949 година на 23-годишна възраст печели първа награда на един от най-големите конкурси в Париж, след което всички врати се отварят пред него – обиколил е петте континента и свирил в най-големите зали в света. Освен голям музикант е голям човек, с изключително богата култура и философия за живота, с това да помагаш, да правиш правилните неща в живота и да развиваш красотата и музиката, защото тя притежава този универсален език, да събира различни хора и да ги кара да се чувстват добре. Ученик е на Петър Дънов, с когото заедно са свирили паневритмията. Музиката е залегнала в самото начало на неговия живот, първата му проява пред публика е на 4-годишна възраст, като ученик на проф. Панка Пелишек (българска пианистка от чешки произход).
На 11-годишна възраст, Венцислав Янков заедно със своя брат Любомир Янсов - известен цигулар, получават от българското министерство на просвещението стипендия, с която заминават да учат в музикалната консерватория в Берлин. На 16 години, с огромни отличия завършва Берлинската консерватория в класа на проф. Мартинсен – друго голямо име, споменавано с респект в света на музиката", разказа д-р Надежда Тодоровска.
Професионалната кариера на пианиста Венцислав Янков продължава в София, като солист на българската филхармония, до заветния конкурс в Париж, на който се явява поканен от Маргарита Лонг. След като го чува на един конкурс в Женева, тя го кани в Париж да взима от нея напълно безплатни уроци, като е имала школа, в която е обучавала такива изключителни таланти.
"На практика, през 1949 година когато той се явява на конкурса е имало две първи награди, напълно равностойни – едната е на италианеца Алдо Чиколини.
След бурните овации и аплодисменти на публиката, която не оставя българския пианист да слезе от сцената журито, в което е и Маргарита Лонг решава, че за първи път ще даде две първи награди, напълно равностойни", разкри още д-р Надежда Тодоровска.
"В днешно време, когато нещата около нас толкова се объркаха, има и доста голямо объркване в ценностната ни система, когато всичко стана еднодневно, вниманието на човек не може да се задържи върху нещо повече от няколко минути, дори секунди. Музиката обаче възражда всеки, който има сетивата да я усети. В едно изпълнение на Венцислав Янков независимо от това, което свири – дали ще е Бах, Бетовен, Дебюси, Равел, той учейки от Маргарита Лонг как се свирят, предаваше на своите ученици, на които той е професор. Преподавал е освен в консерваторията на Маргарита Лонг и 20 години в Парижката национална консерватория. Много негови студенти днес са големи професори, изпълнители и с огромен респект се отнесоха към мен, когато се обърнах за съдействие при създаването на фондация "Венцислав Янков", изтъкна д-р Тодоровска.
Тя допълни, че България отдава своята почит към Венцислав Янков за целия му принос в това, да прославя страната ни където и да отиде. Венцислав Янков е Доктор Хонорис кауза в Българската държавна консерватория и носител на орден "Стара планина" I степен. През 2023 година фондацията провежда първият конкурс за млади пианисти носещ името на Венцислав Янков в София, излъчват се три стипендии – за възрастова група от 18 до 22 години, от 13 до 17 години, а третата стипендия се определя от самата публика, която гласува на място на кого да бъде присъдена тя.
"На концерта, който ни събира на 18 септември, сряда, от 18 часа, в концертната зала Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" са избрани четирима млади пианисти, които ще свирят с Оркестъра на "Софийски солисти" под диригентството на Маестро Константин Добройков. Те са избрани от майсторския клас на един от учениците на Венцислав Янков – Франсоа Шаплан и на Людмил Ангелов, разкри още д-р Надя Тодоровска.
Повече подробности за предстоящия концерт и програмата му, чуйте в разговора на Лили Големинова.
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..
До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..