Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Криейтив бъз“ и ролята на държавата в творческо-креативната индустрия у нас

Стани Милев от студио за анимация и криейтив "Chase a cloud"

Стани Милев(вдясно)
Снимка: Радио София

Част от "Кошера" и неговата креативна същност е Стани Милев. Той е създателят на студио за анимация и криейтив Chase a cloud, което работи с утвърдени имена на световния пазар. Дългогодишният му опит е свързан със създаването на различни успешни и неуспешни бизнеси, той е дизайнер/аниматор/създател по натура.

Най са му на сърце собствените идеи за анимационни сериали, които разработват в студиото. Там може да си развихри въображението до безкрай…

Разкрива що е то "Криейтив бъз“.

“Криейтив бъз" е събитие, което се случва за втори път в рамките на инициативата „Тук-там Кошер“. Това е нашият собствен поток, който се занимава с креативната индустрия, която е много широко понятие и ние не можем да обхванем всичко, но полека добавяме нови неща. Това, което сме включили за тази година са анимация и видео игри, както и криейтър икономи - за хора, които създават собствено съдържание, имат си собствени публики, играят игри, водят предавания“.

Как вие помагате на тези хора реално да допринасят за българската икономика?

"Като представител на бизнеса доскоро смятах, че е по-добре държавата да не ни занимава, но в последните години започнах да променям мнението си. Смятам, че ние трябва да работим заедно с държавата, защото говорейки с хора от институциите разбирам, че те няма как да знаят от какво имаме нужда ние, защото тази индустрия се развива бързо, динамична е в световен план“, посочи Милев.

По думите му, на базата на наблюденията и опита на развити държави, нещата трябва да започнат да се променят и у нас.

„Там си имат политика на национално ниво за креативните индустрии, произвеждат огромни количества и изнасят интелектуална собственост – да напишеш книга, да измислиш някакво шоу, да продадеш тези права, да създаваш марки… те изнасят огромно количество труд навън, който има огромен потенциал“, подчерта Стани Милев.

Между 8 и 10 процента е приносът на креативно-творческата индустрия към цялата икономика, сочат анализи, а сферите на културата и изкуството са нещо основно и мащабно, и незаслужено омаловажавано.

„За мен това са индустрии с висока добавена стойност – това,  което създадеш има потенциал да донесе много добавена стойност“, бе категоричен той.

Как биха могли да се случват нещата в креативната индустрия занапред, за да са успешни? Чуйте разговора със Стани Милев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над по-голямата част от страната времето остава облачно

През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...

публикувано на 15.01.25 в 07:15

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38