Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ тя разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо обединено пространство, в което да създават блага за всички?
“Ситуацията в световен мащаб и в икономиките на отделните държави изисква много по-обединени действия и добра синхронизация между всички, които участват в процеса по генериране на стойност на пазара и в обществото. Секторът на творческата индустрия е един от секторите, които могат да бъдат много бързо развиващи се и да бъдат основа за икономическия растеж на Европа, ако има ясно разпознаване на значимостта му и признаване на факта, че това е сектор, който може да има икономически принос и може да бъде в приходната част на бюджета“, посочи тя и допълни, че за да се случи това е необходимо да има разбиране относно необходимостта от дългосрочни инвестиции, след което да се търсят бизнес модели за устойчивост.
По думите й, необходимо е започне ли се някакво действие, да не е “на парче“, да е част от общата политика в рамките на 4-10 години.
"Смятам, че творческите индустрии и като цяло културата, е онази среда, която може да доведе и до по-добра социална трансформация в обществото“, заяви Милена Стойчева.
"Моето участие като министър беше една крачка встрани от професионалното ми и лично развитие. Приех го по-скоро като отговорност пред себе си и всички останали, към това да бъде променена средата. Защото видях и изпитах на собствен гръб, че ако някой иска да промени ситуацията, особено ако е в такава позиция, може да го направи“, допълни тя.
„Ние сме символ на новата Европа, живели сме дълго време в преход, затова съм поддръжник на тази стартъп култура, тя ще остане част от моето ДНК и ще продължавам да се боря за реализацията й", бе категорична Милена Стойчева.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..
От днес влиза в сила забраната за износ на определени лекарства. Преди седмица служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, в която е указана забраната. Целта на крайната мярка е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските пациенти, опазване на тяхното здраве и гарантиране на непрекъснатост на..
На 21 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил). От 1951 година 21 януари е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите. Общество ни отдава дължимото на всеотдайния и високоотговорен труд на акушер-гинеколозите и акушерките - хората, допринесли за развитието на родилната помощ в..
През днешния ден облачността над страната ще е значителна. Около обяд над много райони временно ще се разкъса и намалее, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще бъде почти тихо и в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус..
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..